Çin Dışişlerinden Kore Yarımadası Açıklaması

Çin Dışişlerinden Kore Yarımadası Açıklaması

 

Çin, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorunun diyalog ve müzakere yoluyla barışçı şekilde çözülmesini destekleyen tüm çabaları desteklediğini yineledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması sürecinin ilerletilerek barış ve istikrarın gerçekleştirilmesi için tüm tarafların yapıcı şekilde çaba harcaması gerektiğini belirtti.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, dün ülkesindeki muhalif partilerle görüşme yaptı ve ardından ortak bildiri yayımlandı. Kuzey Kore'nin nükleer silahları bırakması çağrısı yapıldı.

Moon Jae-in'in ulusal güvenlik danışmanı Chung-in Moon aynı gün yaptığı konuşmada, sorunun çözülememesinin, ABD ile Kuzey Kore arasındaki güven eksikliğinden kaynaklandığını dile getirdi.

Chung-in Moon, şu an en acil görevin bu iki ülkenin diyalog yapmaları olduğunu, engel varsa Güney Kore'nin köprü rolü oynayabileceğini söyledi.

Kuzey Kore ile Güney Kore'nin de aralarında kısmi çatışma meydana gelmesini önlemek için diyalog yapmaları gerektiğine dikkat çeken Chung-in Moon, Çin ve Rusya'nın süreçte aktif şekilde rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, taraflar arasındaki sorunların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduklarını yineledi. Sözcü, yaptırımın da müzakerenin de Birleşmiş Milletler'in ilgili kararlarının gereği olduğunu belirterek, nükleer sorununun çözülmesi için ilgili tarafların samimiyet göstermelerinin önemini vurguladı.

Lu Kang, Çin ve Rusya dışişleri bakanlıklarının yayımladığı ortak bildirinin düşünmeye değer olduğunu sözlerine ekledi.