Çin Dışişleri Bakanı Wang, Suriyeli Mevkidaşıyla Görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Suriyeli Mevkidaşıyla Görüştü

 

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu sırasında dün Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi.

Velid Muallim, görüşmede ilk olarak Wang Yi'ye Suriye'deki son durumla ilgili bilgiler aktardı.

Ülkede ateşkesin sürmesi ve şiddet olaylarının sonlanması hususlarında olumlu ilerlemeler kaydedildiğini belirten Muallim, terörle mücadele operasyonlarının da başarıyla yürütüldüğünü söyledi. Suriyeli bakan, ülkedeki durumun istikrara kavuşmaya başladığını dile getirdi.

Çin'in Suriye sorunundaki tarafsız duruşunu ve ülkenin barış ve istikrara kavuşması için oynadığı yapıcı rolü takdirle karşıladıklarını ifade eden Muallim, Çin'in savaş sonrası yeniden yapılandırma sürecine katılmasını da umduklarının altını çizdi.

Çin'le Suriye arasındaki geleneksel dostluğa büyük önem verdiklerine işaret eden Velid Muallim, Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini ve bu girişimin ortaklaşa inşa sürecine katılmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede Çin'in Suriye meselesinin Suriyelilerin liderliğinde ve Suriyelilerin tasarrufunda siyasi yollardan çözülmesi yönündeki duruşunu yineledi.

Son dönemde Suriye'deki durumda olumlu gelişmeler görüldüğünü ve çözüm için önemli fırsatlar ortaya çıktığını ifade eden Wang Yi, Suriye hükümeti ve diğer grupların siyasi çözüm sürecini BM gözetiminde hızlandırmasını istediklerine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, ayrıca kadim İpek Yolu'nun önemli bir noktası olan Suriye'nin, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin inşasına katılmasını da olumlu karşıladıklarını söyledi. Wang, bu çerçevede Şam ile iş birliği ve ortak kalkınma gerçekleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.