Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan Filistin'de

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan Filistin'de

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan dün Filistin'in Ramallah kentinde Filistin Başbakanı Rami Hamdallah'la bir araya geldi.

Çin'in Filistin Kurtuluş Örgütü (PLO) ve Filistin devletini tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlayan Wang, Ortadoğu barış süresinin başlatılmasından bu yana, Çin'in Filistin ve İsrail'in barışçı diyalogla anlaşmazlığı çözmelerinden yana olduğunu söyledi.

Wang Qishan görüşmede yaptığı konuşmada, "iki devletli çözüm" temelinde sorunun adil çözümünü destekleyen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in geçen yıl dört maddelik öneri ortaya koyduğunu, bu yıl Temmuz ayında Filistin sorununun adil çözümü çağrısında bulunduğunu hatırlattı. Wang Qishan, Çin'in uluslararası toplumla birlikte çabalarını artıracağını dile getirdi.

Filistin'in Kuşak ve Yol inşasına katılımına değinen Wang Qishan, Çin şirketlerinin Filistin'de yatırım yapmalarını teşvik edeceklerini, Filistin'e destek ve yardımı sürdüreceklerini açıkladı.

Filistin Başbakanı Hamdallah, Çin'in Filistin halkının meşru davasına verdiği kararlı destek ve Filistin sorununda sergilediği adil ve objektif tutumu takdirle karşıladıklarını ifade etti. Çin'in Ortadoğu barış sürecinde daha büyük rol oynamasını beklediklerine işaret eden Hamdallah, Kuşak ve Yol inşası sürecinde Çin'le işbirliğini artırmaya ve ikili ilişkilerde daha büyük ilerleme kaydetmeye hazır olduklarını söyledi.

Görüşmenin ardından iki ülke arasında serbest ticaret bölgesinin kurulması için görüşmelerin başlatılmasına dair anlayış muhtırası imzalandı. Wang Qishan, Filisitn eski lideri Yaser Arafat'ın kabrini de ziyaret etti ve çelenk bıraktı.