Çin: BM kararı, Kuzey Korelilerin yaşamını hedeflemiyor

Çin: BM kararı, Kuzey Korelilerin yaşamını hedeflemiyor

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi'nin 2375 sayılı kararının, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) halkının günlük yaşamını ve insani ihtiyaçlarını olumsuz etkileme niyeti taşımadığını açıkladı.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Devlet Başkanı Park Geun-hye ile yaptığı telefon görüşmesinde, Güney Kore'nin Kuzey Kore'ye insani yardım teklifinin zamanlamasını yeniden düşünmesini istemişti. Park Geun-hye ise prensip olarak siyasi duruma bakılmaksızın çocuklara ve hamilelere sağlanan insani yardımların sürmesi gerektiğini belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Japonya ve Güney Kore liderlerinin ilgili açıklamalarını dikkatle izlediklerini ifade eden sözcü, BM Güvenlik Konseyi'nin 2375 sayılı kararı dâhil olmak üzere, Kuzey Kore'ye yönelik tüm yaptırım kararlarında, bu ülke halkının yaşamına ve insani ihtiyaçlarına olumsuz etki getirme niyeti taşınmadığının açıkça beyan edildiğini söyledi.

Sözcü, ilgili tarafların BM kararlarına doğru şekilde yaklaşarak, bu kararları titizlikle uygulamalarını umduklarını dile getirdi.