Çin: Barış koruma alanında tek hedefimiz var

Çin: Barış koruma alanında tek hedefimiz var

 

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin'in barış koruma alanındaki tek hedefinin, uluslararası barış ile güvenliği korumak ve üzerine düşen sorumlulukları üstlenmek olduğunu kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda düzenlenen barış gücü harekâtlarına dair üst düzey toplantıya katıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang'a bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in son dönemde BM'nin barış gücü operasyonlarında daha aktif rol almasının ardında yatan nedenin ne olduğu soruldu.

Lu Kang, verdiği yanıtta, Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olduğunu ve barış koruma operasyonlarına aktif şekilde katıldığını hatırlattı.

Sözcü Lu, barış koruma faaliyetlerine en çok asker gönderen ve katkı sağlayan ülkelerden olan Çin'in, ilgili ülke ve bölgelerde barış ve istikrara kavuşulması ile yerel halkın can ve mal güvenliğinin korunması için büyük katkılarda bulunduğuna işaret etti.

Barış koruma alanındaki tek hedeflerinin, uluslararası barışı korumada üzerlerine düşen sorumlulukları üstlenmek olduğunu dile getiren Çinli sözcü, BM'nin barış gücü operasyonlarını desteklemeyi ve geliştirmeyi sürdüreceklerini, BM Tüzüğü'nün ruhunun ve uluslararası barış ile güvenliğin korunması için gayret göstereceklerini belirtti.

Diğer yandan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de söz konusu toplantıda, BM barış gücü operasyonlarında reform hedefini ortaya koydu.

Operasyonların, BM'nin uluslararası barış ve güvenliği korumak için başvurduğu önemli yollardan olduğunu ifade eden sözcü, Çin'in BM Tüzüğü'nün amaç ve ilkeleri doğrultusunda üye ülkelerce makul ve gerekli şekilde reform ve inovasyon yapılmasını desteklediğini söyledi.