Çin-ASEAN Stratejik Ortaklığının 15. Yıldönümü Kutlandı

Çin-ASEAN Stratejik Ortaklığının 15. Yıldönümü Kutlandı

Çin Başbakanı Li Keqiang ile ASEAN dönem başkan ülkesi Singapur'un Başbakanı Lee Hsien Loong, Çin ile ASEAN arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin kuruluşunun 15.yıldönümünü kutlamak üzere karşılıklı mesaj gönderdiler.

Mesajında Li, Çin'in 2003 yılında Güneydoğu Asya Dostluk ve İşbirliği Anlaşması'na katıldığını ve ASEAN ile stratejik ortaklık kuran ilk ülke olduğunu söyledi.

Geride kalan 15 yılda Çin ve ASEAN ülkelerinin ortak çabalarıyla, ikili ilişkilerde sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme eğiliminin korunduğunu belirten Li, karşılıklı siyasi güvenin arttığını, ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendiğini, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinde zengin sonuçların elde edildiğini ve kültürel temasın yoğunlaştığını kaydetti.

Başbakan Li, Çin-ASEAN ilişkilerinin gelişiminin 2 milyar nüfusa sahip iki ülke halkına somut fayda sağlarken, bölgesel ve küresel barış ile istikrar ve refahı ilerlettiğini de vurguladı.

Li, Çin-ASEAN ilişkilerindeki gelişimin olgun bir döneme girdiğine ve yeni fırsatlarla karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Li, Çin'in ASEAN'ı komşu diplomasisinde her zaman bir öncelik olarak gördüğünü ve ASEAN'la ortak kalkınmaya, barışı ortaklaşa inşa etmeye, dışa açılarak ortak kazanç sağlamaya, inovasyona ve kapsayıcılığa dayalı ortaklık kurmaya hazır olduğunu ifade etti.

Li, stratejik ortaklıklarını daha üst bir seviyeye çıkarmak, daha sıkı bir kader ortaklığını oluşturmak, ikili ilişkilerde daha parlak bir gelecek yaratmak için ASEAN ile çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Lee Hsien Loong ise mesajında, son 15 yılda iki taraf arasındaki işbirliğinin, siyasi güvenlik, ekonomi ve ticaret, toplum ve kültür çerçevesinde derinleştirildiğini ve genişletildiğini kaydetti.

Lee, ASEAN ve Çin'in bağlantılarını geliştirmeye, ASEAN 2025 Genel Bağlantı Planı'nın Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenmesini sağlamaya çalıştığının altını çizdi.

Lee, 21. ASEAN-Çin Zirvesi'nde ASEAN-Çin Stratejik Ortaklığı 2030 Vizyonu'nun kabul edilip, ikili ilişkilerin geleceği için stratejik yön belirlenmesini arzuladıklarını da dile getirdi.