Çin: Afganistan sorunu siyasi yollarla çözülmeli

Çin: Afganistan sorunu siyasi yollarla çözülmeli

 

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, BM'de Afganistan sorununa ilişkin düzenlenen açıkoturumda Çin'in tutumu hakkında bilgi verdi.

Wu Haitao oturumda yaptığı konuşmada, Afganistan hükümetinin ulusal istikrarı koruma, milli dayanışmayı güçlendirme, ekonomik gelişmeyi ilerletme için harcadığı çabaları olumlu karşıladıklarına işaret ederek, Afganistan'ın komşuları ve diğer tüm ilgili ülkelerin Afganistan sorununun çözümünde oynadığı role önem verdiklerini söyledi.

Wu, Afganistan hükümetinin önünde siyaset, ekonomi ve güvenlik alanlarında birçok meydan okuma bulunduğunu, uluslararası toplumun bu meydan okumaların üstesinden gelme noktasında Afganistan'a yardım sağlaması gerektiğini vurguladı.

Wu Haito, Afganistan güvenlik birliklerinin kapasitesinin artırılması, kendini savunma gücünün yükseltilmesi, terörizmin kökünün kazınması, sınır ötesi organize suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelenin yürütülmesine destek verilmesi çağrısı yaptı.

Wu, Afganistan sorununun çözümü için tek doğru yolun diyalog olduğuna işaret ederek, ülkedeki tüm siyasi güçlerin milli çıkarlar doğrultusunda uzlaşma sürecine katkı sağlamasını istedi.

Wu, Afganistan'la ilgili işlerde Afgan halkının öncü rol oynaması ilkesine dayanan bir uzlaşma sürecine uluslararası toplumun destek vermesi gerektiğini belirtti.

Çinli yetkili, Afganistan'ın bölgesel kalkınma hareketlerine katılımının, barış ve yeniden yapılanmada önemli bir unsur olduğuna işaret ederek, Kuşak ve Yol gibi girişimlere katılmak suretiyle Afganistan'da kalkınmanın hızlandırılabileceğine dikkat çekti.

BM Afganistan misyonuna desteği sürdüreceklerine işaret eden Wu Haitao, Çin, Afganistan ve Pakistan'ın üçlü dışişleri bakanları diyalog mekanizması oluşturma kararı aldığını, Çin-Pakistan-Afganistan-ABD koordinasyon ekibiyle Shanghai İşbirliği Örgütü-Afganistan irtibat ekibinin yeniden hizmete girmesini desteklediklerini hatırlattı.

Wu, Çin'in diğer ülkelerle el ele vererek, Afganistan'da barış, istikrar ve gelişmenin mümkün olduğu kadar erken tesis edilmesi için ortak çaba harcayacağını belirtti.