Çin: ABD, anlaşmadan çekilmeyi bir daha düşünmeli

Çin: ABD, anlaşmadan çekilmeyi bir daha düşünmeli

Çin, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çekilme konusunu iyice düşünmesini istedi.

 

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bugün düzenlenen basın toplantısında, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın küresel stratejik dengeyi korumakta önemli rol oynadığını, tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmenin olumsuz etki yaratacağını söyledi.

Sözcü Hua Chunying, ABD'nin yıllar boyunca elde edilen neticelere değer verip anlaşmaya dair sorunları diyalogla çözmesi gerektiğini kaydederek, "önce düşün, sonra harekete geç" uyarısında bulundu.

Nevada eyaletinde dün yaptığı seçim konuşmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı ihlal ettiğini öne sürerek ABD'nin anlaşmadan çekilmek zorunda olduğunu ifade etmişti. Trump, Çin ve Rusya'nın yeni bir anlaşmayla gelmediği takdirde ABD'nin de bu silahları üreteceğini söylemişti.

Sözcü Hua, söz konusu anlaşmanın, Soğuk Savaş döneminde ABD ile eski Sovyetler Birliği arasında imzalanan silah kontrolü ve silahsızlanmaya dair bir anlaşma olduğuna işaret etti. Bu anlaşmanın, uluslararası ilişkileri yumuşatmada, silahsızlanma sürecini ilerletmede, hatta küresel stratejik dengeyi sağlamada kritik işlev gördüğünü vurgulayan Hua, anlaşmanın bugün bile son derece önem taşıdığına dikkat çekti.

Çinli sözcü, ABD'nin Çin'i bahane ederek anlaşmadan çekilme girişiminin tamamen yanlış olduğunun altını çizdi.