CHP Sözcüsü Öztrak'tan idam cezası değerlendirmesi

CHP Sözcüsü Öztrak'tan idam cezası değerlendirmesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, sosyal demokrat bir parti olarak idam cezasına karşıyız." dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. 

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İdlib'de şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Serdar Aslan'a Allah'tan rahmet, ailesine sabır diledi.

Milletin salgında perişan olduğunu, kısa çalışma, ücretsiz izinlerle emekçilerin maaşlarının kuşa döndürüldüğünü aktaran Öztrak, insanların açlık sınırının yarısı kadar bir parayla hayata tutunmaya çalıştığını anlattı. Faik Öztrak, işsiz sayısının 10,5 milyonu aştığını, 5 milyonu aşkın vatandaşın çalışıyor göründüğünü ama iş başında bulunmadığına dikkati çekti.

"TÜRKİYE BÖLGESİNDE BİR BAŞINA KALDI"

Dış politika, milli savunma, milli eğitim gibi milli ve partiler üstü olması gereken konularda dahi işlerin "şahsım hükümetinin" keyfine göre yürütüldüğünü kaydeden Öztrak, Türkiye'nin, bölgesinde bir başına kaldığını, en haklı davalarını bile dünyaya anlatmakta sıkıntı çektiğini ifade etti.

Salgında can kayıpları yeniden artınca, sorumluluğun yakar top olduğunu ve kimsenin bu topu elinde tutmak istemediğini söyleyen Öztrak, sorumluluğun vatandaşın üstüne yıkılmaya çalışıldığını aktardı.

"ÖRTÜLÜ AF ÇIKARMA ÇABASI"

Öztrak, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli anayasal suçlar, terör, kadın ve çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları için idam istedi. Bu konuda CHP'nin değerlendirmesi nedir? İdam cezasının Meclis gündemine gelmesi halinde CHP nasıl bir yol izleyecek?" sorusuna Öztrak, "Nasıl yol seçeceğimiz açık. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak sosyal demokrat bir parti olarak idam cezasına karşıyız ancak bu idam cezası meselesi ülkenin ne zaman başı sıkıntıya girse ekonomi ile ilgili ülkeyi yönetenler tarafından gündeme getiriliyor. Ben açıkça şunu söyleyeyim, bu ya gündemi değiştirme çabasıdır ya da Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yurt dışına kaçan örgüt elemanlarına örtülü af çıkarma çabasıdır." yanıtını verdi.

Berat Albayrak 'Covid olmasaydı 40 milyar dolar turizm geliri olacaktı, cari açık değil cari fazla ile devam edecektik.' dedi. Bu açıklamayı nasıl değerlendiririz?" sorusunu Öztrak, "Gerçekten üzülüyorum. Ülkenin ekonomisini yöneten kimsenin bu tür analizler yapmasını şaşkınlıkla karşılıyorum. Pandemi olmasaydı 40 milyar dolar turizm geliri olsaydı diğer her şey aynı mı kalacaktı? Ekonomiye böyle mi bakılır?" diye yanıtladı.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Uluslararası Para Fonu (IMF) ile kapalı kapılar ardında pazarlığa tutuşanların bir daha Türkiye'yi eski günlerine geri döndürmesine asla izin vermeyeceğiz.' ifadelerini kullandı. Bu konuyla ilgili görüşünüz ne olacak?" sorusuna Öztrak, şu cevabı verdi:

"Ben bir dönem bu ülkede Hazine Müsteşarlığı yaptım ve IMF ile görüşmeleri yürüttüm. Bu görüşmeleri yürütürken IMF kiminle görüşmek isterse ona izin verirdim ve onların yanında da bir Hazine memurunu gönderirdim ne konuştuklarına dair not tutturdum. Biz gizli saklı bir görüşme yapmadık, Uluslararası Para Fonu kendi müktesebatı çerçevesinde sadece iktidarla değil, gittiği ülkede muhalefetle de görüşmek durumundadır. Bu IMF'nin kuralları içinde vardır. Dolayısıyla IMF heyeti bize gelirken yanlarında bir tane Hazine memuru olması lazım ya bunu bilmiyorlar ya da komplo kuruyorlar. Ayrıca otel odası falan değil, oteldeki bir toplantı salonunda herkesin gözü önünde bu toplantı yapılmıştır. Bizim kimseden gizlimiz saklımız olmaz. Biz iktidara gelmeden önce gençlerimizi IMF'ye, Dünya Bankası'na gönderip 'hiç merak etmeyin sizin programınızı uygulayacağız' diyenlerden olmayız."

"İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in 'Kadın cinayetleri için idamı getirsinler hemen imzalayayım.' açıklaması ile 'Elbette Cumhurbaşkanlığı çok isterim' sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Öztrak, "İdam meselesi tamamen ülkenin gündemini değiştirmeye dönük bir çabadır. Sayın Akşener'in söylediği bu sözler, eskiden söylenmiş olan sözlerdir. Bu sabah yapılan yayında bunları söylememiştir, farklı bir şey söylemiştir, gayet dikkatle dinledim. Cumhurbaşkanı olmayı istemek de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının hakkıdır. Bu memlekete hizmet etmek isteyen herkes Cumhurbaşkanı olmayı isteyebilir." değerlendirmesini yaptı.

"DİJİTAL AĞIRLIKLI OLARAK HAZIRLIKLARIMIZI YAPIYORUZ"

"Muharrem İnce'nin Sivas mitingi ile ilgili MYK'da bir değerlendirme oldu mu? Genel Merkez Muharrem İnce'nin başlattığı bu hareketi ve mitingi nasıl değerlendiriyor? sorusuna Öztrak, bu konunun gündemlerinde olmadığını aktardı.

Partinizin hazırladığı Kürt meselesine ilişkin rapor vardı. Bu raporun hazırlık çalışmaları tamamlandı mı? sorusu üzerine Öztrak, "Geçen hafta neyin ne olduğunu bu raporla ilgili olarak söyledim, açıkladım. Yani gerçekten bu gündemi değiştirme çabasını dikkatle izliyoruz ve buna da izin vermek istemiyoruz. Tabii ki bu rapor hazırlanıyor, bu mesele gündeme geldiği zaman biz de görüşlerimizi açıklayacağız." dedi.

"CHP 9 Eylül'de 97'nci yılını kutlayacak ama Ankara'da vakalar oldukça arttı. Bu şartlarda yapılacak mı kutlama etkinlikleri? sorusuna Öztrak, "Düşündüğümüz formatta değil ama farklı bir formatta dijital ağırlıklı olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ahlatlıbel'deki etkinlik yerine belki televizyon kanallarında bir etkinlik yapacağız." yanıtını verdi.