“Bu yıl 43 milyon kök kenevir yakaladık”

“Bu yıl 43 milyon kök kenevir yakaladık”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Narko terör kapsamında bu yıl 43 milyon kök kenevir yakaladık. Bunun piyasa değeri 15 milyar liradır." dedi.

Bakan Soylu, CNN Türk'te katıldığı Hafta Sonu Özel programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"(Yerli otomobil) Gönlümüz, aklımız o günün ortaya çıkaracağı enerjideydi. Çok uzun yıllardır Türkiye'nin ertelemek zorunda kaldığı ve gücünü yakaladığında da ertelemediği, milletimizle buluşturduğu bir hayal. Milletimizin bundan çok mutlu olduğu aşikâr. Bundan mutlu olunmaz mı? Bundan mutlu olunur. Tabii Cumhuriyet Halk Partisi'ndeki (CHP) arkadaşımızın yaklaşımı, zannediyorum kalıtımsal bir şey. Bu, doğru bir şey değil. Bunu dönüştürmek lazım.

Bir günde 204 bin kimlik, pasaport ve ehliyet vererek nüfus idaresinde rekor kırdık. Bu belgeler 2,5 günde vatandaşın evine ulaştırıldı.

Bu yıl 31 bin saat insansız hava aracı (İHA) ve silahlı insansız hava araçlarımız (SİHA) uçmuş. Bu, sadece İçişleri Bakanlığına bağlı 49 İHA ve SİHA. Burada, terör örgütlerine karşı veya karşı karşıya kaldığımız güvenlik risklerine karşı mukayeseli bir üstünlük sağlıyoruz.

(PKK'ya yönelik operasyonlar) Son iki yılda 600 telsiz ele geçirdik, 2 bin 700 barınak ve sığınaklarını yok ettik. Sadece bu yıl 70 tonun üzerinde gıda malzemesi ele geçirdik. Narko terör kapsamında bu yıl 43 milyon kök kenevir yakaladık. Bunun piyasa değeri 15 milyar lira.

Narkotikte etkin bir sonuç oldu bu sene. Biz, uzun yıllardan beri Avrupa Birliği (AB) raporları içinde bunun PKK tarafından yapıldığını ifade ettirmek istiyorduk. Hep, Türkiye'nin tezlerine vurgu yapılarak bir sonuç oluşturuldu. İlk kez AB, PKK'nın bu narko terör operasyonlarının ve uyuşturucu şebekelerinin bizatihi yöneticisi olduğunu, Avrupa'da önemli bu konuda bir çember oluşturduğunu çok net ifadelerle ortaya koydu.

Türkiye'de yurt içi terörist sayısı 500-550.

(PKK terör örgütüne yönelik) Bu yıl, açlıktan heder olacaklar. Çünkü hem barınak ve sığınaklarda çok iyi gıda malzemeleri ele geçirdik hem de şehir ve köylerle irtibatlarını kesebilmek için çok ciddi tedbirler aldık."