“Bu oyunu onların başına devirdik”

“Bu oyunu onların başına devirdik”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da "Kızılay Dostları" gecesinde konuştu.

Türk dış politikasının dünyanın her yerinde faal olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, dünyanın çeşitli yerlerindeki 246 misyon ile misyon sayısı bakımından dünyada 5'inci sıraya çıktıklarını belirtti.

Büyük ülkelerin yurt dışındaki temsilciliklerini azaltırken kendilerinin artırdığını vurgulayan Çavuşoğlu, Türk Kızılayın bayrağının da dünyanın her yerinde dalgalandığını söyledi.

Türkiye'yi milletçe güçlü yapmak için gece gündüz çalıştıklarını anlatan Mevlüt Çavuşoğlu, "Bugün sahada, masada da güçlü olmak zorundasınız. Masada güçlü değilseniz, sahadaki kazanımlarınızı kaybedebilirsiniz. Sahada güçlü değilseniz, masada eliniz güçlü olmaz." diye konuştu.

Yeri geldiği zaman Barış Pınarı Harekâtı'nda olduğu gibi Türkiye'nin menfaati için güçlerini göstermeleri gerektiğini aktaran Çavuşoğlu, diplomasiyle aylarca uğraştıkları bir meseleyi sahadaki güçlü duruşla tekrar masaya dönerek Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya ile varılan mutabakatta olduğu gibi istenilenin elde edilebildiğini dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Bir ülkenin değerleridir, kültürüdür, eğitimidir, yaptığınız katkıdır, yurt dışında yaşayan insanlara ulaştırabileceğiniz her türlü yardımdır. İnsani yardım, kalkınma yardımıdır. Dış politikamızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Yurtta sulh cihanda sulh' hedefi doğrultusunda, sahada ve masada güçlü Türkiye, güçlü diplomasi olarak tamamlıyoruz."

"BU OYUNU DA ONLARIN BAŞINA DEVİRDİK"

Sert gücü gösterdikleri Barış Pınarı Harekâtı'nda Türk Kızılayın da harekete geçtiğini dile getiren Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kızılay burada Rasulayn ve Tel Abyad'da 30 bin kişiye ulaştı. Tel Abyad'da 16 hekimle günde 500 kişiye sağlık hizmeti veriyor. Gönüllülük esasıyla Fırat Kalkanı ve Afrin bölgesine 370 bin Suriyeliyi yerleştirdiğimiz gibi Rasulayn ve Tel Abyad bölgesine Suriyeli kardeşlerimizi, Kürt kardeşlerimizi dâhil döndüreceğiz. 'YPG ve PKK Kürtlerin temsilcisi' diyorlar. Türkiye'de 350 bin Suriyeli Kürt kardeşimiz, Kuzey Irak'ta da 300 bin Kürt kardeşimiz var. Yaklaşık 650 bin Suriye dışındaki Kürt kardeşlerimiz YPG'nin kontrol ettiği yerlere neden dönmedi? Bunu hiçbir zaman bu ülkelere anlatamadık. Burada bir terör devleti kurmak istiyorlardı. Biz büyük bir oyunu bozduk. Bu oyunu da onların başına devirdik. Sadece teröristlerin değil, orada terör devleti kurmak isteyenlerin başına da o oyunu devirdik. Tüm rahatsızlıkları da bundan."