BMW Çin'deki Yatırımlarını Arttırıyor

BMW Çin'deki Yatırımlarını Arttırıyor

Alman otomobil üreticisi BMW tarafından bugün yapılan açıklamada, Çin'in kuzeydoğusunda bulunan ortağı BMW Brilliance Automotive'in (BBA) sözleşme süresini uzatacağı ve üretim kapasitesinin genişlemesi için yatırımlarını arttıracağı duyuruldu.

Buna göre yeni kontrat, 2018'den 2040'a kadar 22 yıl süreyle geçerli olacak. BMW Grubu, bu açıklamayı Liaoning eyaletinin merkezi Shenyang'daki ortağı Brilliance China Automotive Holdings ile birlikte BBA'nın 15. yıldönümünde yaptı.

Bu arada, BMW Grubu önümüzdeki yıllarda Shenyang'daki hem yeni hem mevcut tesisleri için yaklaşık 3,5 milyar dolar yatırım yapacak.

Önümüzdeki üç ila beş yıl içinde, BBA tesislerindeki BMW otomobillerinin yıllık üretim kapasitesi, toplam 5 bin kişiye yeni iş imkanı yaratacak şekilde 650 bin üniteye yükselecek.

BMW Grubu'nun web sitesinde yayınlanan basın açıklamasına göre, şirket BBA'daki payını yüzde 50'den yüzde 75'e çıkarmayı planlıyor.

Geçen yıl, Çinli müşterilere yaklaşık 560 bin BMW marka araç teslim edildi. Bunların üçte ikisi BBA tarafından Tiexi ve Dadong'daki iki fabrikada üretildi.