“Bizi parlamenter sisteme Erdoğan götürecek”

“Bizi parlamenter sisteme Erdoğan götürecek”

Ankara'daki parti genel merkezinde gazetecilerle bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin kuruluşundan bu yana geçen 2 yılı ve Türkiye gündemini değerlendirdi.

İYİ Parti'nin kuruluşunun üzerinden 2 yıl geçtiğini anımsatan Akşener, "Kuruluş süreci zorlu geçti. Ömrüm sonuna kadar 24 Haziran 2018 seçime girmemizi sağlamak için İYİ Parti'ye gelen milletvekillerine teşekkür edeceğim." dedi.

Millet İttifakı'nın ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilme sürecine de değinen Akşener, "23 Haziran 2019'daki 2. İstanbul seçim sonuçlarını başta AK Parti olmak üzere tüm partiler iyi incelemeli. Kendisini şehirli addeden, demokrasiye inanan, hukukun üstünlüğüne inanan orta sınıf seçmende, hangi partiye oy verirse versin, umutsuzluk hakimdi. İkinci İstanbul seçimleri bu seçmene, istediğinde oyuyla siyasetçinin kulağını çekebildiğini gösterdi." diye konuştu.

Akşener'in konuşmasından satır başları:

"Siyasette tek sesliliğin hakim olduğu, 'patron bilir' anlayışına karşı duruyoruz. Bu yüzden en küçük kararı bile toplantı yaparak alıyoruz.

İYİ Parti'nin mevcut üye sayımız 259 bin 410. Bunu Haziran'a kadar 300-350 bine çıkarmayı hedefliyoruz.

Çat kapı siyaseti izliyoruz. Tüm ilçeleri geziyoruz. Nutuk atmak yerine seçmeni dinliyoruz. Bizden istenen şu; >

1- Gazetecilerin buralara gelmesini sağlayın
2- Dertlerimizi dinlesinler
3- Kamuoyuyla paylaşsınlar

İnsanlar somut sorunlarının iktidara ulaştırılmasını bekliyorlar.

"YENİ PARTİLER DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRİR"

Yeni kurulacak partiler seçmen açısından iyi. Yeni partiler seçenekleri arttırır, rekabeti arttırır. Demokrasiyi güçlendirir. Buna inanıyoruz. Ama şu da var: biz rakibiz. Ak Parti ile de, CHP ile de rakibiz. Bu nedenle ittifaklar konusunda şimdiden bir şey söylemek istemem.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi keşke çalışsaydı. Tutmadı. Şimdi 7'den 77'ye Türkiye'de ne olsa, herkes Sayın Erdoğan'dan biliyor. Tek adam rejiminin getirdiği durum.

Kısa, öz, sivil yeni bir Anayasa ile iyileştirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Ben iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme bizi Sayın Erdoğan'ın geçireceğini düşünüyorum.

Saray Erdoğan'ı kapattı, steril hale getirdi. Paralel evren yarattı. 31 Haziran ve ikinci İstanbul seçimini  AK Parti incelesin derken bunu kastediyorum. Sonuçta Erdoğan'ın sağduyusunun hakim olacağına inanıyorum.

CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY MISINIZ?

Benim kişisel olarak inatlaşma huyum yok. Referandumdan başlayan süreçten itibaren kendimi bu millete borcunu ödeyen bir insan olarak görüyorum. İnatla, 'ben ben ben' deme gibi bir huyum yok.

Başkanlık sistemi üzerinden gidilirse, insanları üzen taraf olmayız. Kendimi Sayın Erdoğan'ın yerine koyuyorum 2023'e kadar süresi var o yüzden seçim öngörmüyorum.

Gerçekçilikten uzak aşırı duygusal bir ortamda yaşıyoruz. Sayın Erdoğan alacaklı olmayı sever, borçlu olmayı sevmez. İyi Parti'nin kuruluş aşamasında bize karşı rasyonel bir tutum izledi. Hiçbir şey söylemedi. Ama aşağıda İyi Parti ve Meral Akşener şeytanlaştırıldı. Evim basıldı. Basanlar beraat etti.

İki yeni parti konusunda, Erdoğan kendini, çok yakın çalışma arkadaşları olduklarından, alacaklı hissediyordur. Dolayısıyla rasyonel davranmaz. Yani şenlikli günler. Burada 'Reis'e ihanet ettiler.' diye gidecekler.

AK PARTİ İLE İTTİFAK YAPAR MISINIZ?

Siz bu soruyla 'illet zillet' diyen küçük ortağı neden huzursuz ediyorsunuz? Ben sayın Erdoğan'ın bugünkü sistemle seçime gittiği vakit seçilemeyeceğini matematiksel olarak biliyorum. Bizim ittifaklar için ön şartımız iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönmek şartıdır. Seçim kazanmaya yönelik sorun var. Ben bunun Erdoğan'ı sağduyuya getireceğine inanıyorum.

YURTTA SULH KONSEYİ İLE İLİŞKİNİZ VAR MI?

AK Parti Nisan 2016'ya kadar MHP içindeki duruma müdahil olmadı.O zaman 4 genel başkan adayıydık. Benim 15 Mayıs Kongresi için 'genel başkan olacağım, Başbakan olacağım' sözlerim 15 Temmuz olarak değiştirildi. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar benden bunu çıkaramazlar. Çünkü yok. Bunu da en iyi sayın Erdoğan bilir.

Tek şüpheli Meral Akşener olduğu bir dava açıldı. Ama dosyaya tek bir belge girmedi. İddianamesi yok. Avukatım aracılığıyla 40 günde bir ifademi alın diye başvuruyorum. Hiçbir gelişme yok Ağam bizle eylenir.

Biz İYİ Parti olarak 'Yurtta sulh konseyinin araştırılması' için önerge verdik. Küçük ve büyük ortak oylarıyla reddedildi.

Bazı şeyleri sakız gibi çiğniyorlar. Bu sakız çiğneme işi bir gün bunu yapanların boynuna bumerang gibi geçer.

Kimse benim FETÖ ile fotoğrafımı bulamaz çünkü yok. Düğünde eşimle otururken çekilmiş fotoğraftan eşim silip ayakta FETÖ liderini koymuşlar.

KANAL İSTANBUL

Sorular soruyoruz cevabını alamadık. Buradan rant aktarımı söz konusu olabilir. Kutuplaştırma hep işledi. Aynı kutuplaştırma algoritması işletiliyor olabilir. Bu kutuplaşmaktan,yumruklarımızı, dişlerimizi sıkmaktan, sıkmaktan yorulduk." 

Kaynak: Sözcü