Başbakan Yıldırım'dan Önemli Açıklamalar

Başbakan Yıldırım'dan Önemli Açıklamalar

 

Başbakan Binali Yıldırım Türk İş ziyareti, sonrasında açıklama yaptı. Kuzey Irak'ın yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna değinen Yıldırım, "Barzani, bu sevdadan, bu inattan vazgeçmelidir. Bu referandum Kürt kardeşlerimiz için de hayırlı olmaz" dedi.

İşte Yıldırım sözlerinden satır başları:

Genel olarak çalışma hayatıyla ilgili memleket meselelerini ele alma fırsatımız oldu.

Bu toplantıya TESK ve TOBB da katıldı.

Çalışma hayatımızın ve iş camiamızın yüzde 80'inin temsil edildiği büyük bir STK ile bir arada olduk.

Türk İş'e gelip taşeron konusunu konuşmamak olmaz. Bu konuyla ilgili uzun süreden beri bakanlıklarımız bir çalışma yürütüyorlar.

Muhakkak bu meseleyi gündemden çıkaracağız. Ve çalışanlarımızın kamuda taşeron olarak çalışanların statülerini bir kalıcı esasa bağlayacağız.

Çalışmalar tamamlanmak üzere. Buradaki son tarihimiz bu yıl çıkmadan bu işe noktayı koymak.

Kuzey Irak referandumu

Yanlış bir karar. Bunu sonuçları olacaktır. Şu ana kadar beklediğimiz olumlu adımı görmedik. Şunu açıkça söyleyeyim. Referandum kararı ve referandumun gerçekleşmesi Türkiye'nin ulusal güvenlik meselesidir.

Türkiye ikili anlaşmalardan doğan haklarını kullanmakta kararlıdır. Nedir bu anlaşmalar? Lozan. Ankara anlaşması. 1946 Irak ile dostluk anlaşması.

Devletlerin statülerinde değişikliğe gidecek herhangi bir girişim anlaşmalardan doğan haklarımız çerçevesinde Türkiye'nin hiçbir zaman kabul etmeyeceği bir sonuçtur.

Henüz zaman bitmiş değil. Kuzey ırak yönetimi Barzani bu sevdadan bu inattan vazgeçmelidir. Bu referandum bölgedeki Kürt kardeşlerimiz için de hayırlar getirmez. Hele hele Kerkük'ün bu meseleye dahil edilmesi fecaattır.