Başbakan Li Keqiang, Macron ile Görüştü

Başbakan Li Keqiang, Macron ile Görüştü

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Brüksel'de Asya-Avrupa Toplantısı (ASEM) 12. Zirvesi esnasında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi.

Li Keqiang, görüşmede Çin-Fransa ilişkilerinin iyi yönde geliştiğine dikkat çekerek, Paris ile ilişkilerin uzun vadeli ve istikrarlı şekilde gelişmesi için ortak çaba göstereceklerini dile getirdi.

Çin'in karşılıklı olarak piyasaların açılmasını genişletmeye, ticaret ve yatırımları sürekli ve dengeli şekilde yükseltmeye hazır olduğunu belirten Başbakan Li, iki ülkeden işletmeler için olumlu beklentiler sunulacağını söyledi.

Bunun yanı sıra, Çin-Avrupa yatırım anlaşmasına dair müzakereler ile Çin-Fransa ticaret ve yatırım işbirliğinin paralel şekilde ilerletilebileceğini kaydeden Li Keqiang, Çin'in Fransa ve Avrupa ile çok taraflılığı ve kurallara dayalı serbest ticaret sistemini korumak istediğinin altını çizdi.

Emmanuel Macron, görüşmede Fransa'nın Çin'le en kısa zamanda iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım işbirliğinin yol haritasını belirlemeyi, ikili ticaret ve yatırımı güçlendirmeyi arzuladığını belirtti.

Fransa'nın Çin'le nükleer enerji ve tarım gibi alanlardaki işbirliğini derinleştirmeyi istediğini dile getiren Macron, Dünya Ticaret Örgütü'nde reform ve iklim değişikliği gibi sorunlar üzerindeki fikir alışverişini ve koordinasyonu da yoğunlaştıracaklarını sözlerine ekledi.

Li Keqiang, aynı gün Kamboçya Başbakanı Hun Sen ve Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.