“Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana kadar sürdürülecek”

“Barış Pınarı Harekâtı amacına ulaşana kadar sürdürülecek”

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, Barış Pınarı Harekâtı'nın amacına ulaşana kadar sürdürüleceği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de yapılan MGK toplantısı, 4 saatin ardından sona erdi.

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler ele alınarak, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden PKK/PYD-YPG, IŞİD ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) başta olmak üzere bütün terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele hakkında Kurula bilgi sunulmuş, başarıyla icra edilmekte olan harekât ve operasyonlar detaylı şekilde görüşülmüştür.

Güney sınırlarımız boyunca ortaya çıkan ve milli güvenliğimizi doğrudan tehdit eden terörü kaynağında yok etmek ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin evleri ile topraklarına dönüşleri için uygun şartları sağlamak maksadıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları ile Adana Mutabakatı ve meşru müdafaa hakkı çerçevesinde icra edilen Barış Pınarı Harekâtı her şekliyle değerlendirilmiştir.

Bölgede barış ve istikrar ortamının tesis edilmesi sürecine katkıda bulunan harekâtın, amacına ulaşana kadar sürdürüleceği ve sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alınmakta olduğu vurgulanmıştır.

Suriye'de güvenli bölgenin tesisi amacıyla imzalanan mutabakatların tarafı ülkelerden, Tel Rıfat ve Menbiç bölgeleri dâhil başlattıkları teröristten arındırma çalışmalarının bir an önce tamamlamasının beklendiği ifade edilmiştir.

Uluslararası toplum; Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli bir şekilde dini ve etnik hiçbir ayırıma uğramaksızın evlerine ve topraklarına dönerek en kısa sürede huzur ve refaha kavuşmalarını amaçlayan Türkiye'yi desteklemeye davet edilmiştir.

Terörle mücadelede hiçbir yük ve sorumluluktan kaçmayan Türkiye'nin, IŞİD terör örgütü ile mücadeleyi ilkeli ve kararlı şekilde yürüttüğü, her türlü iş birliğine hazır olduğu bir kez daha beyan edilmiştir.

1915 olayları hakkında tarihi ve hukuki dayanaktan mahrum, asılsız iddiaları esas alan kararlar şiddetle kınanmış; hakikatleri gün yüzüne çıkarmanın vaktinin geldiği uluslararası toplumun dikkatine getirilmiştir."

Kaynak: NTV