Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Bakan Koca'dan önemli açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Koronavirüs" ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bakan Koca'nın açıklamaları şöyle:

''231 kişi hayatını kaybederken hayatını kaybeden vakaların çoğu risk grubu dediğimiz 65 yaş üstü kişiler. Dünya Sağlık Örgütü herhangi bir uyarı belirtmeden biz adımlarımızı attık. Vakaların ardından acil olarak bilim kurulumuzu oluşturduk. 

Havalimanlarından 24 saat sağlık personeli bulunduruyor. Kontrol önlemleri devrede yer alıyor. Turizm şirketlerine yönelik bilgilendirmemizi yaptık. 11 bin yolcu tarandı. Yeterli koruyucu ekip ve malzememiz bulunuyor. Ve şu ana kadar herhangi bir vakaya rastlanmadı. Okullar açıldığında ise bilgi notlarını MEB ile paylaşmış olacağız. Ateş, öksürük gibi belirtiler görülse bile tedbir amaçlı kontrol altına alıyoruz. 68 kişiden veri alındı. Türkiye'de kesin olarak koronavirüsü olan hastamız olmadı. DSÖ seyahat kısıtlamasına gerek olmadığı ve uluslar arası ticareti etkilememesini gerektiği söyledi. DSÖ ayrıca Türkiye'nin de arasında bulunduğu ülkelerle ilgili enfeksiyon kontrol olarak kendilerine olan güveni göstermektedir.

''34 TÜRK WUHAN'DAN GETİRİLECEK''

Wuhan kentinde ikamet eden hiçbir şekilde hastalık şüphesi olmayan vatandaşlarımız var. Onları orada bırakarak vatandaşlarımızı riske  atamayız. Gerekli adımların atılmasının ardından, izinler alındı, vatandaşlarımızı getirmek istiyoruz. Uçakta gerekli tıbbi malzemeler mevcut. 34 Türk vatandaşımız uçağa alınacak. Uçak indiğinde de 14 gün gözlem altında tutulacak. Kullanmadığımız bir hastaneyi bu süreçte kullanır hale getirdik. Ve bu hastane de tekrar kullanılmayacak bir hastane olacak. 

''ÇİN YÜK GEMİLERİNİ KONTROL EDİYORUZ''

Öte yandan Çin limanlarından Türkiye'ye gelen yük gemilerini de kontrol ederek gerekli önlemleri alıyoruz. 33 sağlık denetleme merkezimizde limanlarımızda görev yapmaktadır. 

Adana'da gözetim altında tutulan 2 hastanın sonuçları negatif çıktı. Şu ana kadar 70 kişiyi gözetim altına aldık ve bu kişiler arasında pozitif sonuç çıkmadı."

Kaynak: NTV