Bakan Çavuşoğlu'nun Davos temasları

Bakan Çavuşoğlu'nun Davos temasları

İsviçre'nin Davos kasabasında 21-24 Ocak'ta gerçekleştirilecek 50. Dünya Ekonomik Forumu yaklaşık 3 bin iş adamı, siyasetçi, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katılımıyla başladı. 

Zirveye katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ikili temaslarda bulundu.

Çavuşoğlu, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkanı Rövneg Abdullayev ile görüştü. 

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, İsviçre Adalet ve Göç Bakanı Karin Keller-Sutter ve Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta ile ayrı ayrı görüştü. 

Görüşmelerde ikili ve bölgesel konuların ele alındığı öğrenildi.

"AVRASYA İÇİN YENİ VİZYON" TOPLANTISI

Çavuşoğlu, "Avrasya için Yeni Vizyon - Sürdürülebilir Kalkınma için Ortaklıklar Toplantısı"na katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia'nın da katıldığı toplantı basına kapalı yapıldı. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, Avrasya'nın merkezinde bir ülke olarak Türkiye'nin "yükselen Asya kıtasına" yönelik vizyonu hakkında bilgi verdi. 

Çavuşoğlu, Yeniden Asya açılımını anlattığı toplantıda, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan'ın ulaştırma ve enerji güvenliği hakkında yaptığı ortak çalışma ve projelere de değindi.

Öte yandan, sosyal medya hesabından toplantıya ilişkin açıklama yapan Çavuşoğlu, "Avrasya için Yeni Vizyon Toplantısı'nda 21. yüzyılın Asya'nın yükseliş çağı olduğunu vurguladık." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Asya'nın yeniden dünyanın ağırlık merkezi haline geldiğini vurgulayarak, "Türkiye, Avrasya'nın merkezinde yer alıyor. 'Yeniden Asya' girişimimiz ülkemizi Asya çağında doğru yerde konumlandıracak." değerlendirmesinde bulundu.