Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Bakan Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Atina'da yayımlanan haftalık To Vima gazetesine verdiği mülakatta gündemi değerlendirdi.

Türkiye'nin başından beri bölgedeki sorunların çözümü için bir diyalog politikası benimsediğini ancak Akdeniz'de sahili bulunan ülkelerin çoğunun bu çağrıları görmezden gelerek tek taraflı hareketlerde bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Libya ile imzaladığımız muhtıranın uluslararası hukuka uygun olduğuna ve deniz sınırlandırmasına ilişkin temel ilkelere saygı gösterdiğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin, "Libya'daki tek meşru temsilci" olarak kabul edilen Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile imzaladığı mutabakatı hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Libya 2018'de İtalya, 2019'da ABD, 2018 ve 2019'da AB, 2019'da da Nijer ile benzer mutabakat muhtıraları imzalamışken Türkiye ile imzaladığı mutabakatın neden yasa dışı olduğunu anlatabilir misiniz? Libya kanunlarına göre anlaşmanın geçerlilik kazanması için UMH Başkanlık Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor ki bu süreç tamamlandı. Dolayısıyla mutabakat yasal ve geçerlidir. Libya'daki siyasi sahnede herhangi bir değişiklik ise Türkiye'nin tezini etkilemeyecektir."

"YUNANİSTAN TÜRKİYE İLE DİYALOGDAN KAÇINIP AB'NİN KÖR DESTEĞİNE GÜVENMEMELİ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Londra'da NATO Liderler Zirvesi sırasında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesinde iki ülke arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesi için Uluslararası Adalet Divanı'na (UAD) başvurulmasının gündeme gelip gelmediği yönündeki soruya ise Çavuşoğlu, konunun açık bir şekilde masaya yatırılmadığı, daha ziyade güven artırıcı önlemler ve istikşafi temasların devamına odaklanıldığı yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, "Biz bu görüşmede Başbakan Miçotakis'e Doğu Akdeniz meselelerini konuşmaya hazır olduğumuzu net bir şekilde belirttik, umarım yeni Yunan hükümeti olumlu yanıt verecektir. Bu noktada Yunanistan'a Türkiye ile diyalogdan kaçınıp AB'nin kör desteğine güvenmesinin sorunların çözümüne en büyük engeli teşkil edeceği uyarısında bulunmak istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

MÜLTECİ KONUSU 

Yunanistan'ın, Türkiye'nin AB ile göçmen konusunda imzaladığı mutabakata ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmediği yönündeki iddialarını yanıtlayan Çavuşoğlu, Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin 2015'teki düzensiz göçmen krizinin tekrarlanmaması için her türlü çabayı gösterdiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, "Uluslararası bir mesele olan düzensiz göçmen ve mülteci konusunun tüm ağırlığını Türkiye'nin kaldırmasını beklemek adil değildir. Türkiye 3,7 milyon Suriyeliyi misafir ederken ve doğu sınırlarımızdaki düzensiz göçmen akınını kontrol etmeye çalışırken bu tür iddiaları kabul etmek mümkün değildir." görüşünü dile getirdi.