“Ateşkes ve Berlin Zirvesi ihtiraslara kurban edilmemeli”

“Ateşkes ve Berlin Zirvesi ihtiraslara kurban edilmemeli”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Libya" konusunda gerçekleştirilecek zirveye katılmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan Berlin'e hareketi öncesinde basın toplantısı düzenledi.

"Darbeci Hafter'in pervasız saldırıları karşısında uluslararası toplum maalesef gerekli tepkiyi bugüne kadar göstermemiştir." diyen Erdoğan,  "Türkiye gerek sahada gerekse diplomaside yürüttüğü mücadeleyle Libya'da barışın anahtarı olmuştur." ifadesini kullandı.

"ATEŞKES VE BERLİN ZİRVESİ İHTİRASLARA KURBAN EDİLMEMELİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ateşkes ve Berlin Zirvesi ile yeniden filizlenen umutlar kan ve kaos tüccarlarının ihtiraslarına kurban edilmemelidir. Darbeci Hafter ve destekçilerinin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarını alenen ihlal eden eylemleri uzun süre görmezden gelinmiştir. "

"HAFTER'İN YUNANİSTAN'A GİTMESİNİN HİÇBİR KIYMETİ YOK"

Recep Tayyip Erdoğan, "Yunanistan, Almanya'ya davet edilmediği için ciddi rahatsızlık içinde. Libya ve Türkiye arasındaki anlaşma zaten Yunanistan'ı çıldırtmıştı. (Hafter'in Yunanistan'a gitmesi) Hiçbir kıymetiharbiyesi yok. Hele hele bizim nazarımızda hiçbir kıymetiharbiyesi yok." diye konuştu.

"YARGI CAMİAMIZ İÇİN GERÇEKTEN ÇOK ÇOK ÜZÜCÜ BİR ADIM OLMUŞTUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yargılamalarında çelişkili kararlara ilişkin ise, "Yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur." yorumunu yaptı.

"BİZE ULAŞMIŞ BÖYLE BİR METİN YOK"

Konferansın taslak metninin basına sızdırıldığı iddiasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerine ulaşmış böyle bir metin olmadığını belirtti.

"MİÇOTAKİS OYUNU YANLIŞ OYNUYOR"

Erdoğan, "(Yunanistan Başbakanı) Miçotakis oyunu yanlış oynuyor. Attığı adımlar doğru adımlar değil. Bu sürece iyi başlamadı." dedi.