Alevi ailenin evinin işaretlenmesine siyasilerden tepki

Alevi ailenin evinin işaretlenmesine siyasilerden tepki

İzmir Gaziemir'de Alevi ailenin evinin duvarına "Defol Alevi" yazılarak çarpı işareti konulması ile ilgili siyasilerden arka arkaya açıklama geldi.

İddiaya göre; konuyla ilgili olarak polis, "Bu, sarhoşların veya çocukların işidir." dedi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise bu iddiayı yalanladı. Emniyetin konuyla ilgilendiğini söyleyen Çelik, gerçeğin açığa çıkarılacağını söyledi. 

AKP Sözcüsü Çelik'in açıklamalarının ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da Twitter hesabından açıklama yaptı. Mahir Ünal paylaşımında, "Bu toprakların kadim hikâyesinin bazen hüzünlü bazen neşeli türküleriyiz hepimiz. Aleviyim, Sünniyim, Kürdüm, Türküm, Lazım, Çerkez'im, hep birlikte Türkiyeyim." ifadelerine yer verdi.

Konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, "O eve yapılan işareti kendi evime yapılmış olarak gördüm. Bizim arkadaşlarımız bu kişiyi bulacak. Benim bakanlığım döneminde bu tür olaylar çok az yaşandı ama hiçbiri faali meçhul olarak kalmadı. Milletin huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yok." dedi.

MHP'den ise açıklama Genel Sekreter İsmet Büyükataman'dan geldi. Büyükataman, "Kapısına 'Alevi' yazıp bu milletin bir parçasını ötekileştirebileceğini ve ondan ayırabileceğini düşünenler her kimse, tescilli vatan hainidir. O fırçayı tutan el, bu memleketin evladına ait değildir." ifadesini kullandı.