“Akdeniz'de gerilimi tırmandırmak isteyen Yunanistan'dır”

“Akdeniz'de gerilimi tırmandırmak isteyen Yunanistan'dır”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Akdeniz'de gerilimi tırmandırmak isteyen Yunanistan'dır. Maalesef iyi komşuluk çerçevesinde çözüme, barışa uzanan elimiz hep havada bırakıldı." ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi görüşmelerinde bakanlığının faaliyetleri ve bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Yeni yapısıyla Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tüm birlik ve kurumlarıyla başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla, 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi' anlayışı içerisinde azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir. Terör örgütleriyle mücadelemiz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir.

Irak'ın kuzeyinde varlığını sürdürmeye çalışan PKK'ya karşı mücadelemiz, operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmektedir. Son bir ay içinde 7'si büyük, 21'i orta çaplı olmak üzere toplam 28 operasyon başarıyla icra edilmiştir.

Yaklaşık 450 bini İdlib'de olmak üzere, 1 milyondan fazla Suriyeli kardeşimiz evlerine ve topraklarına gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde dönmüştür. Yapılan mutabakatlar doğrultusunda, bölgede kalıcı barışın sağlanması için Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile iş birliği ve koordinasyon faaliyetlerimiz sürdürülmektedir.

YUNANİSTAN'A TEPKİ

Yunanistan, Akdeniz'e 1870 kilometre kıyısı olan Türkiye'yi kendi kıyılarına hapsetmeye çalıştı. Türk kıyılarına 1950 metre mesafede bulunan ve 10 kilometrekare büyüklüğünde olan Meis Adası için 40 bin kilometrekarelik deniz yetki alanı talep etmektedir. Yunanistan, Türkiye ile görüşerek siyasi çözümler üretmek yerine, bazı oldubittiler peşinde koşmaktadır. Ayrıca binlerce kilometreden gelerek gücünü ve boyunu aşan roller peşinde koşan bazı muhterisler de kendi halkının zararına olsa da bu sürece dâhil olmak için İrini Harekâtı gibi hukuksuz yollara başvurmaktadır.

Akdeniz'de gerilimi tırmandırmak isteyen Yunanistan'dır. Biz ise gerilimi azaltmak için istikşafi ve güven artırıcı toplantılar ile NATO Genel Sekreteri'nin ilave toplantı girişimlerine en başından beri destek verdik, vermeye devam ediyoruz. Maalesef iyi komşuluk çerçevesinde çözüme, barışa uzanan elimiz hep havada bırakılmıştır. Biz ön koşulsuz olarak Ege ve Doğu Akdeniz'deki tüm sorunları görüşmeye hazırız. Çünkü güçlüyüz, çünkü haklıyız.

Kıbrıs meselesine adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüm ancak Kıbrıs Türk halkının adanın ortak sahibi olduğu gerçeğinin kabul edilmesiyle mümkündür. Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere tüm kurumları ve müdahil devletleri, Kıbrıs'ta, Akdeniz'de ülkemizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hakkına ve hukukuna saygılı olmaya davet ediyoruz.

LİBYA MESELESİ

Birçok ülkenin özellikle ateşkesten sonra rol kapmaya çalıştığı Libya'da, birliklerimiz tarafından Libyalı kardeşlerimize askeri eğitim, mayın/EYP temizliği, sağlık, insani yardım ve diğer askeri konularda danışmanlık desteği verilmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Libyalı kardeşlerimizin haklı davasını desteklemeye devam edeceğiz."