Abe'den Dünyaya, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Baskı Çağrısı

Abe'den Dünyaya, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Baskı Çağrısı
Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin, "uluslararası yaptırımların artırılmasını" gerektirecek derecede "tüm insanlık için tehdit" olduğunu belirterek, bu ülkeye baskı uygulanmasını istedi.

Abe, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 2006'dan bu yana gerçekleştirdiği 6 nükleer denemenin ikisini son üç haftada yapan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne karşı "diyalog süreci"nin artık bittiğini ve şimdi "baskı zamanı" olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın BM kürsüsünden yaptığı konuşmada Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti rejiminin "tamamen imha"sı şeklindeki sert ifadelerinden sonra Japonya Başbakanı Abe de Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin füze denemelerinden vazgeçmeyeceğini ve "benzeri görülmemiş bir tehdit" olduğunu söyledi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti konusunda, "gerekli olan şey eylem" diyen Abe, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin provokasyonlarına bir son verebilmemiz, uluslararası toplumun dayanışmasına bağlıdır. Fazla zamanımız kalmadı." ifadelerini kullandı.   

Abe, konuşmasında şunları kaydetti:

"Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti bir füze denemesi daha yaparak karara (BM Güvenlik Konseyi kararı) uymadığını şimdiden göstermiş durumda. Karar başlangıcın ötesinde bir şey değildir. Füze yapımı için gerekli maddi, insani ve teknoloji gibi kaynakların Kuzey Kore'ye gitmesini engellemek zorundayız." 

"Şimdi diyalog zamanı değil. Artık baskı uygulamanın zamanı geldi." diyen Abe, "Sadece BM'nin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yeni yaptırımları kabul etmesiyle memnun olamayız. Şimdi önemli olan yaptırımlar sekteye uğramadan yürürlüğe konmalı ve bu da Çin ve Rusya ile yakın işbirliği gerektiriyor." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump da Abe'nin konuşmasından bir gün önce yaptığı ilk BM hitabında, ABD'nin tehdit edilmesi halinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni "tamamen yok etme" uyarısında bulunmuştu. BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkı bulunan iki doğu bloğu ülkesi Çin ve Rusya, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer füze deneme programı konusundaki krizde diyalog önerisinde bulunurken, bu yıl BM Genel Kurulu çalışmalarına katılmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump'ın sert Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti açıklamasını eleştirmişti.