ABD'den “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Petrol Ambargosu” Talebi

ABD'den “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne Petrol Ambargosu” Talebi

ABD, nükleer füze denemelerini sürdüren Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne petrol ambargosu uygulanması talebinde bulundu.

ABD, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne yönelik yeni yaptırımlar içeren karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi ülkelerle paylaştı ve bu metnin 11 Eylül Pazartesi günü oylanması istedi.

Yeni tasarı, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne petrol ambargosu uygulanması, bu ülkenin lideri Kim Jong-un'un yurt dışındaki mal varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağı getirilmesi, tekstil ihracatının ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyetli işçilerin yurt dışında çalışmasının yasaklanması başlıklarını kapsıyor.

Yeni yaptırımların kabul edilmesi için BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'nın veto hakkını kullanmaması ve 15 üyeden en az 9'unun tasarı lehinde oy vermesi gerekiyor.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin nükleer programına karşı çıkıp füze denemelerini kınayan Çin ve Rusya'nın yeni tasarı karşısında nasıl bir tutum sergileyeceği ise henüz netleşmedi ancak bu iki ülke krizin sadece yaptırım ve baskılarla çözülemeyeceğini belirtiyor ve müzakerelere başlanmasını teklif ediyor.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yeni yaptırımların Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ni nükleer programından vazgeçirmeyeceğini söylemişti.

BMGK geçen temmuz ayında uzun menzilli iki füze denemesi yapan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin yaklaşık 3 milyar dolar olan toplam ihracat gelirlerini üçte bir oranında azaltmayı hedefleyen yeni yaptırımlar uygulanması kararını almıştı.

Konsey, nükleer programı nedeniyle Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne 2006'dan bu yana bazı askeri ve ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren 8 kararı kabul etti.