“ABD S-400'lerin test edilmesinden kaygılanmış”

“ABD S-400'lerin test edilmesinden kaygılanmış”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkgün gazetesine verdiği demecin son bölümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) yaptığı ziyareti yorumladı.

Bahçeli, "Son derece başarılı. Türkiye'de ne söylemişse ABD'de aynısını söyledi. Duruşu tutarlı ve milliydi. Türkiye'nin tezlerini hakkıyla savundu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Dünyanın gözü önünde teröriste 'terörist' dedi, hiç alttan almadı. Cumhur İttifakı'nın iradesini cihana gösterdi." diye konuştu.

ABD, S-400 konusunda "çarpık" ve "yanlış" bir çizgide olduğunu söyleyen Bahçeli, "Türkiye Cumhuriyeti bağımsız ve egemen bir devlet. Mevzu vatan savunması ve milletimizin güvenliği olduktan sonra yaptırım tehditlerinin hiçbir hükmü ve geçerliliği olamaz. Türkiye kimden neyi alacağına, nasıl alacağına, hangi şartlarla alacağına bizzat kendisi karar verir. S-400 Hava ve Savunma Sistemi milli güvenlik ihtiyacıdır. Saldırı değil savunma amaçlıdır. ABD, S-400 konusunda çarpık ve yanlış bir çizgidedir. Niye kullanmayacağız? Türkiye bir saldırıya maruz kalırsa ne yapacağız, teslim mi olacağız? Boynumuzu mu uzatacağız? ABD'nin gizli hedefi yoksa Anadolu coğrafyasını işgal mi? 1920'li yıllarda yapamadılar, şimdi mi yapmaya niyetliler?" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye