ABD-Meksika-Kanada Anlaşmasıyla İlgili Çin'den Açıklama

ABD-Meksika-Kanada Anlaşmasıyla İlgili Çin'den Açıklama

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Kanada'nın, ABD-Meksika-Kanada (USMCA) anlaşmasının başka ülkelerin meşru haklarına zarar vermeyeceğine ilişkin tavrını Çin'in takdirle değerlendirdiğini söyledi. Sözcü, Çin'in herhangi bir biçimde korumacılığa ve çeşitli formlarda çifte standarda karşı çıktığını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kanadalı mevkidaşı Chrystia Freeland'la daha önce bir telefon görüşmesi yapmıştı. Chrystia Freeland bu görüşmede USMCA anlaşması hakkında bilgi vererek, kendi kararları doğrultusunda diğer ülkelerle serbest ticaret anlaşması görüşmelerini sürdüreceklerini ifade etti.

Lu Kang, serbest ticareti öteden beri desteklediklerini ve Dünya Ticaret Örgütü'nün çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini korumayı amaç edindiklerini belirterek, her türlü korumacılığa karşı çıktıklarını kaydetti.

Tüm ülkelerin ve çeşitli serbest ticaret anlaşmalarının, açıklık, şeffaflık ve hoşgörü ilkelerini izlemesini beklediklerini dile getiren Lu Kang, küresel ticaret için daha özgür ve uygun bir çevre yaratılmasından ve insanlığın refahından yana olduklarını söyledi.