ABD, Kore Cumhuriyeti ve Çin, Pyongyang'ı Uyardı

ABD, Kore Cumhuriyeti ve Çin, Pyongyang'ı Uyardı

 

Çin, ABD ve Güney Kore'den ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, Kuzey Kore bir kez daha barışçı şekilde nükleer programından vazgeçmeye çağırıldı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Devlet Başkanı Moon Jae-in arasında yapılan görüşmenin tutanağında, iki tarafın, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer silah programından barışçı yollarla vazgeçmesini sağlamak için ortak çaba harcayacaklarını yineledikleri belirtildi.

Beyaz Saray'ın dün yayımladığı tutanağa göre, iki taraf, Kuzey Kore'nin tehditkâr girişimlerini önlemek ve nükleer programını bırakmasını sağlamak için bu ülkeye "azami derecede yaptırım uygulamanın gerekli bir yöntem olduğu" görüşünü de ortaya koydu.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang da dün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in konuyla ilgili tavrını yineledi.

Sözcü, Kore Yarımadası'ndaki mevcut durumun çok karmaşık olduğuna ve ciddiyetini koruduğuna işaret etti.

Lu, Kuzey Kore'nin nükleer silah geliştirmesine ve füze denemesi yapmasına başından beri kesinlikle karşı çıkan Çin'in bu konudaki tutumunun açık olduğunu, Pyongyang'ın da bunu çok iyi bildiğini ifade etti.

ABD'nin yeni tur tek taraflı yaptırım uygulayacağını açıklamasıyla ilgili olarak ise Çinli sözcü, Beijing'in BM Güvenlik Konseyi çerçevesini aşan tek taraflı yaptırımlar uygulanmasına her zaman karşı çıktığının, bu tutumunun açık ve net olduğunun altını çizdi.