82 ülkeden 4 bin IŞİD'linin listesi Türkiye'de

82 ülkeden 4 bin IŞİD'linin listesi Türkiye'de

MİT ve Mersin Emniyet Müdürlüğünün geçen hafta gerçekleştirdiği ortak operasyonda, terör örgütü IŞİD'in arşivinin ele geçirildiği öğrenildi. Tarsus ilçesinde yakalanan Suriye uyruklu IŞİD üyesinin adresinde yapılan aramalarda, binlerce klasör ve dijital verilerde, 82 ülkeden yaklaşık 4 bin örgüt üyesinin listesi ele geçirildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, 2015 yılı sonrasına ait olduğu belirlenen örgüt listesinde, "emir" olarak adlandırılan çok sayıda sözde üst düzey teröristin isminin de yer aldığı belirtildi. Terör örgütü IŞİD'in arşivi olarak nitelendirilen listedeki isimlerin, çoğunlukla yabancı teröristler olduğu tespit edildi. Listedeki isimlerden bir kısmının halen Suriye'de IŞİD içinde faaliyet sürdürdüğü belirtilirken, yakalanan ve cezaevinde olan örgüt üyelerinin isimlerinin de yer aldığı kaydedildi. 

Fırat'ın doğusuna düzenlenen "Barış Pınarı Harekâtı" sırasında terör örgütü YPG, kontrolündeki cezaevlerinde tutuklu bulunan IŞİD'li teröristleri serbest bıraktı. Terör örgütü, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye Milli Ordusu (SMO) ile birlikte yürüttüğü harekâtı engellemek için IŞİD'li teröristleri kullandı. Cezaevlerinden kaçan IŞİD'lilerin bir kısmı, TSK ve SMO güçlerine teslim oldu. Geri kalan teröristlerin bir kısmının gizlendiği, bir kısmının ise ülkelerine dönmek için çabaladığı değerlendirmeleri yapıldı. TSK, emniyet ve MİT koordinesinde, üst seviyede güvenlik önlemleri alındı. Suriye'de, sınır hattında ve Türkiye'de terör örgütü IŞİD'e yönelik istihbari ve önleyici operasyonlar yapıldı. Çok sayıda terörist ele geçirildi. Yabancı uyruklu IŞİD'liler hakkında Suriye'de Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekât bölgelerinde soruşturmalar açıldı. Türk uyruklu olanlar ise Türkiye'ye gönderildi.   

SON ÇIRPINIŞLAR

Güvenlik kaynakları, teröristlerin, örgütün elebaşı Bağdadi'nin öldürülmesi sonrası yeni sözde liderlerinin etkisiyle kontrolsüz hareketlerde bulunduklarını belirtti. Kaynaklar, örgüt üyelerinin çoğunda terör örgütü IŞİD'in dağılacağı düşüncesinin yaygın olduğunu söyledi. Suriye'deki IŞİD'li bazı teröristlerin kaçma girişiminde bulunduğu, Türkiye'ye geçmeye çalışırken yakalandığı, sınır kontrolleriyle örgüte fırsat verilmediği belirtildi. Yakalanan teröristlerin ifadeleriyle diğer örgüt üyelerine yönelik operasyonlar yapıldığını belirten güvenlik kaynakları, çok sayıda sözde üst düzey terör örgütü IŞİD mensubunun da yakalandığı bilgisini paylaştı.