8. Beijing Xiangshan Forumu Sona Erdi

8. Beijing Xiangshan Forumu Sona Erdi

8. Beijing Xiangshan Forumu dün sona erdi.

8. Beijing Xiangshan Forumu "Eşitlik, Karşılıklı Siyasi Güven, İşbirliği ve Karşılıklı Yarar İlkelerine Dayalı Yeni Tip Savunma İlişkilerini İnşa Etmek" temasıyla düzenlendi.

Çin Uluslararası Strateji Derneği Başkanı Chen Guangjun, eşitlik, karşılıklı siyasi güven, diyalog ve işbirliği ile farklılıklara saygı gösterip ortak payda arama temelinde ilişkiler kurulması gerektiğini söyledi. Chen, diğer ülkelerle birlikte dünya barışını korumanın Çin'in başından beri değişmeyen emeli olduğunu vurguladı.

Foruma katılan heyetler, uluslararası güvenlik yönetimiyle ilgili yeni kavramları ve yöntemleri konuşmakla beraber terörle mücadele, denizlerde güvenlik işbirliğinin mevcut durumu ve geleceğini masaya yatırdılar. Ayrıca forumda Birleşmiş Milletler'in işbirliği ve barışı koruma misyonu konusunda karşılaştığı sorunlar hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

Foruma ilk kez katılan Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri Stratejik Görevler Birimi Direktörü Shaun Fogarty, "Çin'i çok seviyorum. Çin köklü tarihe ve samimi bir halka sahip bir ülke. Forumun ölçeği gitgide büyüyor, itibarı artıyor. Bu açıdan Xiangshan Forumu çok verimli bir etkinlik oldu." ifadelerini kullandı.

Çin Askeri Bilimler Akademisi'nden araştırmacı Liu Lin, temsilcilerin forum sırasında çok yaratıcı fikirler sunduğuna dikkat çekerek, taraflarla stratejik temasları güçlendirme, karşılılık güveni pekiştirme ve somut işbirliğini ilerletme gibi konularda görüş birliğine vardıklarını ifade etti.