Yeme-içme sektöründen “HES kodu ile çalışma” talebi

Yeme-içme sektöründen “HES kodu ile çalışma” talebi

Koronavirüsle mücadele çerçevesinde İçişleri Bakanlığı genelgesi ile hizmetleri gel-al ve paket servis ile sınırlandırılan ve hükümet destekleri ile ayakta durmaya çalışan Ankara Ticaret Odası (ATO) üyesi restoran, lokanta, kafe, pasta, çikolata ve tatlıcılar, kira, vergi, SGK ve diğer tüm giderlerini karşılayabilir hale gelmek için HES kodu ile yeniden faaliyete geçmeyi talep ediyor. 

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımıyla ATO'nun 40 No'lu Pastacılar, Çikolata ve Tatlıcılar Meslek Komitesi, 60 No'lu Restoran, Lokanta ve Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi ve Hizmet Sektörü Özel İhtisas Komisyonu temsilcisi Meclis ve Komite üyeleri ile online toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, ATO'nun 67 komitesini yakından takip ettiklerini, tüm sektörlerin konu ve sorunlarını hassasiyetle irdelediklerini belirterek, "Komitelerimizden gelen talep ve önerileri TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere ilgili makamlara ileterek sektörlerimize merhem olmaya çalışıyoruz." dedi.

KİRA DESTEĞİ TALEP EDİLDİ

Toplantıda yeme içme ağırlıklı olmak üzere hizmet sektörü için mücbir sebep talebini dile getirdiğini hatırlatan Baran, "Kira desteği talebimiz de oldu." dedi. Baran, yapılandırma kapsamına alınmayan nisan, mayıs, haziran ayına ait olup da ertelenen vergi ve SGK ödemelerinin ciro yapılamamasına bağlı olarak ödenme sıkıntısı çekildiğini ifade ederek, "Bu ödemelerin de makul bir zamana ertelenmesini talep ettik." dedi.

Baran, "Yapılandırma ile ertelenen ödemeler için ocak ayı itibarıyla ödeme süreleri başlıyor. Ancak durum gösteriyor ki bu ödemelere de başlamak mümkün olmayacak. Yapılandırma ödemelerinin de ileri tarihte başlatılması sektörleri rahatlatacaktır." diye konuştu.

Baran, Kredi Garanti Fonu'nun Avrupa Yatırım Fonu kaynaklı destek paketinden yararlanacak sektörler arasında hizmet sektörüne pozitif ayrımcılık talebini de yineledi. Baran, yeme içme sektörünün HES kodu ile çalışma önerisini ilgili makamlara ileteceklerini söyledi.