UNCTAD: Çin, en çok yatırım çeken ülke

UNCTAD: Çin, en çok yatırım çeken ülke

BM raporuna göre Çin, bu yılın ilk yarısında dünyanın en çok yatırım çeken ülkesi oldu.

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) dün "Küresel Yatırım Eğilimleri Gözlem Raporu"nu yayımladı. Rapora göre, bu yılın ilk yarısında Çin'in çektiği doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 6 oranında artarak 70 milyar ABD Doları'nı aştı. Böylece Çin, dünyada yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği ülke konumuna yükseldi.

Raporda, küresel doğrudan yatırımların, ABD'nin gümrük tarifesinin etkisiyle bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 41 oranında azalarak 470 milyar dolara indiği bildirildi.

UNCTAD Ticaret ve İşletmeler Müdürü James Zhan, basına verdiği demeçte, Çin'in en çok yatırım çeken bölge olmasının arkasında yatan nedenleri sıraladı. Çin'in yabancı yatırım miktarını genişletmesi ve iç piyasasının dışa açılma boyutunu sürekli artırmasının etkili olduğunu söyleyen Zhan, ayrıca serbest ticaret bölgelerinin yabancı yatırımları çekmede öncülük etmesi ve ülkenin batı kesimine çekilen yabancı yatırımların artış eğilimini koruması gibi unsurların rol oynadığını belirtti.