Toplu sözleşmede süreç hızlandı

Toplu sözleşmede süreç hızlandı

Metalde, 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme pazarlıklarında süreç hızlandı. İşçilerin 110 bininin örgütlü olduğu Türk Metal Sendikası, hafta içi grev kararını açıklarken, bugün de Bursa'da geniş katılımla miting yapacak.

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise yarın için, Türk Metal'i görüşmeye davet etti. MESS'in bu görüşmede yeni teklifini sunması bekleniyor.

SON TEKLİF YÜZDE 8

Arçelik, Bosch, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Siemens ve TOFAŞ'ın da aralarında olduğu 186 iş yerini kapsayan metaldeki toplu sözleşme görüşmeleri, 9 Eylül'den bu yana sürüyor. Türk Metal Sendikası masaya 6 ay için yüzde 26 zam talebiyle otururken, Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ise yüzde 34 talep etti. MESS'in başlangıç önerisi de ilk 6 ay için yüzde 6 olurken, geçtiğimiz günlerde teklifini revize ederek yüzde 8'e çıkardı ve işçi sendikalarından adım atmasını istedi. MESS'ten yapılan açıklamada, "İşçi sendikaları yüzde 26'dan yüzde 34'e varan ücret zamları talep ediyor. Bu oran, enflasyon artışına ek olarak yüzde 20 ile 28 arasında artış yapılması anlamına geliyor. Kamu zamlarının 10 katı, 6 aylık enflasyonun ise 5 katı oranında ücret zammı isteniyor. İşçi sendikalarının bu gerçekleri değerlendirerek tekliflerini gözden geçirmeleri gerektiğini düşünüyoruz." denildi.

HALUK LEVENT'Lİ MİTİNG

Türk Metal Sendikası Başkanı Pevrul Kavlak, görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine eylemlere başladıklarını belirtti. İlk olarak fazla mesaileri kaldırdıklarını, ardından yürüyüşler ve toplu basın açıklaması eylemleri yaptıklarını anlatan Kavlak, bugün ise Bursa'da büyük bir miting planladıklarını kaydetti. Haluk Levent'in de katılacağı ve konser vereceği mitinge 100 bin civarında katılım olması bekleniyor.

Türk-İş Başkanlar Kurulu da, Türk Metal'e destek için dün Bursa'da toplandı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "Mitinge de katılarak sendikamıza desteğimizi göstereceğiz. Ayrıca çalışma hayatının tüm sorunları için de bir araya gelmiş olacağız. Vergi adaletsizliği, kayıt dışılık ve taşerondaki işçilerin sorunlarının hepsi için bir kez de Bursa'dan sesleneceğiz." diye konuştu. 

TARAFLAR NE İSTİYOR?

 
Kaynak: Hürriyet / Hacer Boyacıoğlu