Ticaret Bakanı Pekcan'dan esnaf ve sanatkâra destek mesajı

Ticaret Bakanı Pekcan'dan esnaf ve sanatkâra destek mesajı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik çalışmalarımız ve hükümetimizce sağlanan destekler etkinlikle sürecektir." dedi.

Bakan Pekcan, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, bakanlığının 2021 yılı bütçesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Pekcan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Küresel ve yerel tecrübelerimizin tamamını, iş süreçlerimizde değerlendirerek; iş insanımıza, tüccarımıza, esnaf-sanatkârımıza ve vatandaşlarımıza çağdaş hizmet sunma prensibi ile hareket ediyoruz.

Üçüncü çeyrek büyüme verimiz yüzde 6,7, bu durumu teyit etmiş ve pek çok ülkenin aksine, yılı pozitif bir büyüme ile kapatma ihtimalimiz artmıştır. Küresel kriz karşısında Türkiye'nin gösterdiği direncin en önemli etkeni, ülkemizin üretim ve ihracat altyapısının oldukça sağlam ve dinamik olmasıdır.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sonbahar tahminlerinde 2020 yılının son çeyreğinde AB ekonomisinin yüzde 6,6 oranında daralacağını öngörmektedir. En önemli pazarımızdaki bu gerilemeye rağmen, son çeyreğe ilişkin ekim-kasım aylarında ihracatımız, yüzde 2,3 oranında artış ile 33,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 

İhracatta Orta Vadeli Program 2020 yılı hedefimizi yakalayacağımızı hatta biraz da geçeceğimizi öngörüyoruz. Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre 2020 yılında dünya ihracatının yüzde 11,7 azalması öngörülürken, ülkemizdeki ihracat düşüşü bu oranın altında kalacaktır. Bu yıl içerisinde, bugüne kadar ihracatçılara yaklaşık 2,75 milyar TL destek ödemesi gerçekleştirildi. 

Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbir paketi çerçevesinde, yıllık yüzde 4,5 faiz oranlı, 6 aya kadar ödemesiz uygulanabilen kredi imkânından 751 bin 721 esnaf ve sanatkârımız yararlanmış, toplamda 18,6 milyar TL tutarında kredi kullandırılmıştır. Esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik çalışmalarımız ve hükümetimizce sağlanan destekler etkinlikle sürecektir."