Portakal az fiyat yüksek

Portakal az fiyat yüksek

Koronavirüse karşı dünya çapında "savaşçı" doğal gıdalar arasında gösterilen narenciye fiyatındaki artış sürüyor. Bu yıl rekoltesi yüzde 20'nin üzerinde düşen portakal ise fiyatı en hızlı artan narenciye ürün. Üreticiler, "8 liranın altını görmesi zor" derken, kilo fiyatının yükselişini sürdüreceği öngörülüyor.  

Antalya, Adana, Mersin, Hatay başta olmak üzere iklim koşulları, narenciye sezonunu olumsuz etkiliyor. Hem kış aylarının vitamin deposu, hem de koronavirüs salgınına karşı dünyaca talep edilen portakaldaki rekolte düşüşü fiyatlara yansıyor. Markette manavda, hatta pazarda 8 lira sınırını aşan portakal kilo fiyatının yükselişini sürdüreceği öngörülüyor. 2019'da 1.7 milyon ton portakal üretildi. 2020 tahmini ise 1,3 milyon ton. Aradaki bu yüzde 21,5'lik üretim düşüşü karşısında, salgınla tüketim artınca arz talep dengesi bozuldu.

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan'ın haberine göre ekimde durumu değerlendiren üreticiler, bu sezon "portakal fiyatlarının 8 liranın altını görmesinin zor olduğunu" ifade etmişti. Tahmin doğru çıktı.

"İKLİM GÖZ AÇTIRMADI"

Özellikle aşırı sıcakların erkenci çeşitler üzerinde yüzde 80'leri aşan kayıplara neden olduğunu anlatan Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, yine aşırı yağışların da bazı bölgelerde sorunlar oluşturduğunu hatırlattı. Yıldırım, "Tabii bunlar erkenci çeşitler ama genel olarak portakal başta olmak üzere narenciyede üretime iklim bu yıl göz açtırmadı. Fiyatların daha da artacağı beklentisi de var." dedi.

HALE 5 LİRADAN GİRDİ

Üreticide 3-4 lira arasında değişen fiyata satılan portakalın tüccarla büyükşehir haline gelişi en az 5 lira. İstanbul haline girişi de 5-7 lira arasında. İstanbul Halciler Derneği (HALDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Dayan, fiyat artışının geçen sezona göre yüzde 30 olduğunu söyledi. Dayan, "Portakalda üretim yani verim az olduğu için az geliyor; bu da kalitesine 5-10 lira arasında bir fiyat oluşturuyor. Adana daha ucuz, Muğla Ortaca orta pahada, Finike ise en pahalı olarak satılanlardır." diye konuştu.

"10 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKAR"

Finike ve Kumlucalı üreticiler son birkaç yıldır bölgede özellikle dolu ve sel kaynaklı zararlar yaşıyor. Antalya'da yine son günlerde hayatı felç eden yağışlar oldu. Öyle ki pek çok üretici, her ihtimale karşı gece boyu bahçelerini bekledi. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, bölgede dalında 3,5-4 lira olan portakalın tüccardan hale 5,5 liraya çıktığını söyledi. Sarıçobanoğlu, "Geçen yıl 1,2-1,5 lira civarındaydı. Ürün yok. 200 bin ton olan üretimimiz 130 bin tona geriledi. 'Çiftçi kazanıyor' diyorlar ama o kadar az var ki, kaç liraya satılsa borçlarımıza yetmez. Şubata kadar portakal 10 liranın da üzerine çıkabilir. Nisanın 10'una kadar dalından ürün kesip gönderiyorduk. Şimdi haziranda piyasaya giren portakal, mart-nisanda girer." dedi. 

Kaynak: NTV