“Orta Doğu'daki ortam petrol pazarı tahminlerini zorlaştırıyor”

“Orta Doğu'daki ortam petrol pazarı tahminlerini zorlaştırıyor”

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Orta Doğu'daki olaylardan dolayı petrol pazarındaki durumla ilgili tahminde bulunmanın zor olduğunu söyledi.

Novak, "Bu çok karmaşık bir konu, ben şu an pazardaki durumla ilgili tahminde bulunmaya kalkışmazdım. Gelişmelerin ne şekilde olacağına bakmak gerekiyor." diye konuştu.

Novak, Bulgaristan'ın TürkAkım doğal gaz boru hattının Sırbistan'a bağlanmasını sağlayacak olan boru hattının inşasını daha önce belirlenen sürelerde, yani 31 Mart'a kadar tamamlayacağından emin olduğunu aktardı.

Novak, "Bulgaristan'daki altyapının inşasına yönelik belirlenen planların hayata geçirileceğinden eminiz, (TürkAkım'ın açılış törenine) Bulgaristan Başbakanı'nın katılması bir tesadüf değil." dedi ve şunları kaydetti:

"Bugün artık Bulgaristan'a, (Kuzey) Makedonya'ya ve Yunanistan'a sevkiyatlar gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bundan böyle transit, Bulgar tarafının belirlediği ve beyan edilen tarihlere uygun olarak yapılacak."

Bunun yanı sıra Novak, doğal gaz boru hattının her iki kolunun ne zaman tam kapasiteye ulaşacağı konusunda bilgi vermedi.

Kaynak: Sputnik Türkiye