Merkezi kamu işletmelerinin net kârı haziranda yüzde 5 arttı

Merkezi kamu işletmelerinin net kârı haziranda yüzde 5 arttı

Çin'in merkezi kamu işletmelerinin haziran ayında elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,6 artarak 2,9 trilyon yuana, net kâr ise yüzde 5 yükselerek 166 milyar 480 milyon yuana ulaştı.

Çin Kamu Varlıkları Yönetim Komisyonu tarafından bugün verilen bilgilere göre, yılın ikinci çeyreğinden itibaren merkezi kamu işletmelerinin ekonomik faaliyetlerinde gözle görülür iyileşme oldu, gelirler ve net kârdaki gerileme azalmaya devam etti. Özellikle mayıs ayı itibarıyla merkezi kamu işletmelerinin üretim faaliyetlerinde hızlı bir iyileşme yaşandı.

İstatistiklere göre, kamu işletmelerinin yılın ilk yarısında elde ettiği gelir yüzde 7,8'lik bir düşüşle 13,4 trilyon yuan oldu. İlk 6 ayda görülen bu düşüş, ocak-mayıs döneminde kaydedilen seviyeye göre 2,1 puan daralmaya işaret ediyor.

İnşaat, otomotiv ve haberleşme gibi sektörlerde faaliyet gösteren kamu işletmelerinin yılın ilk 6 ayında elde ettiği gelir de artış gösterdi.

Ocak-haziran döneminde kamu işletmelerinin sağladığı net kâr ise 438 milyar 550 milyon yuan ile yüzde 37,7 geriledi. Bu rakam, yılın ilk 5 ayındaki düşüşe kıyasla 12,6 puan, ilk çeyreğe kıyasla da 21,1 geride.