Libya Ulusal Petrol Kurumu üretim kesintisini sonlandıracak müzakerelerden “umutlu”

Libya Ulusal Petrol Kurumu üretim kesintisini sonlandıracak müzakerelerden “umutlu”

Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC), ülkenin tamamında petrol üretim kesintisini sonlandırmak için Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru hükümet ve bölge ülkelerinin katılımıyla yürütülen müzakerelerden "umutlu" olduğunu açıkladı. 

Libya'da petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtılması ve ihracatından sorumlu NOC tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Libya hükümeti, NOC ve bölge ülkeleri arasında ABD ile BM himayesinde, ülkedeki petrol üretiminin yeniden başlaması için yürütülen müzakerelerin sürdüğü" belirtildi.

NOC'nin, müzakereler neticesinde bölge ülkelerinin Libya'daki petrol üretim kesintisinin sonlandırılmasını sağlaması konusunda umutlu olduğu ifade edildi.

Açıklamada, taraflar arasında sağlanacak bir anlaşmanın "şeffaflık ve petrol gelirlerinin tüm Libyalılar arasında adil şekilde paylaşımı" ilkelerine bağlı olması noktasında NOC'nin kararlı olduğu vurgulandı.

NOC açıklamasında  ayrıca bu anlaşmanın "petrol tesislerinin korunması ve  tesislerin yeniden bir müzakere unsuru ve siyasi araç olarak kullanılmasına ya da askeri bir hedef haline gelmesine müsaade etmeyecek şekilde çözümler içermesi gerektiği" kaydedildi.

Libya Ulusal Petrol Kurumu, kısa süre önce ülkenin güneyindeki yüksek kapasiteye sahip ancak üretimin durmuş olduğu Şerare Petrol Sahası'na Rus ve diğer uyruklardan yabancı paralı askerlerin girmesinden derin kaygı duyulduğunu açıklamıştı.