Koronavirüs dünyanın en büyük fuarını erteletti

Koronavirüs dünyanın en büyük fuarını erteletti

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs nedeniyle Çin'in Xiamen kentinde düzenlenen ve sektöründe dünyanın en büyük fuarları arasında yer alan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ertelendi. 16-19 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi beklenen fuar, 6-9 Haziran tarihine ertelendi. 

Madencilik sektöründe faaliyet gösteren 15 Sivil Toplum Kuruluşunun oluşturduğu Maden Platformu'ndan yapılan açıklamada, bir süredir devam eden korumacılığa dayalı dünya ticaret savaşlarının ve dünya ekonomilerindeki durgunluğun Çin'i son derece olumsuz etkilediği vurgulandı.

Açıklamada, bu olumsuzlukların 2019 yılında Türkiye'den Çin'e yapılan ihracatı gerilettiği, bütün bu olumsuzlukların üzerine Çin'de ortaya çıkan koronavirüsü nedeniyle Çin'deki kentlerin karantina altına alınmasının, ülke içi seyahatlerin yasaklanmasının Çin'in üretimi için ihtiyaç duyduğu mal alımını neredeyse sıfırladığı, 16-19 Mart'ta yapılacak Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın 6-9 Haziran'a ertelenmesinin krizin uzun süreceğinin ve derinleştiğinin belgesi olduğu vurgulandı.

Açıklamaya göre, Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu gerçekleştiren Ege Maden İhracatçıları Birliği erteleme sonrasında kriz masası kurdu.