İtalya, Türkiye ile altyapı, enerji ve ulaştırmada yeni iş birliklerine hazırlanıyor

İtalya, Türkiye ile altyapı, enerji ve ulaştırmada yeni iş birliklerine hazırlanıyor

İtalya Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanı Luigi Di Maio, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda altyapı alanında son derece önemli ekonomik iş birliği fırsatları barındırdığını belirterek, "Özellikle demir yolu alanındaki iş birliğimizin önümüzdeki aylarda gelişebileceğini umuyoruz. Enerji sektöründe de Türkiye ile enerji çeşitlendirilmesi, tedarikin iyileştirilmesi ve çeşitlendirilmesi gibi hedeflerimiz var." dedi.

Di Maio, Türkiye Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye-İtalya 2'nci Dönem Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) Toplantısı İmza Töreni'ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Türkiye ile iş birliklerini üçüncü ülkelerle de güçlendirmek istediklerini ifade eden Di Maio, "İki ülkenin sistemleri birbirini tamamlıyor ve biz bu tamamlayıcılığın devamlılığını umuyoruz. Bu şekilde ortaklığımızın potansiyelini daha da güçlü bir şekilde kullanabileceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Di Maio, Bakan Pekcan ile görüşmelerinde Avrupa Birliği (AB) alanında sıkı bir eş güdüm altında çalışmanın önemini vurguladıklarını dile getirerek, çabalarının AB-Türkiye ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağını umduklarını söyledi.

Bunun için var olan pazara erişim engellerinin ortadan kaldırılması gerektiğine dikkati çeken Di Maio, Gümrük Birliği Anlaşması'nın teknik açıdan geliştirilmesinin son derece önemli olduğunu bildirdi.