“İMOB'da 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturduk”

“İMOB'da 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturduk”

Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, dünyanın en büyük 2'inci, Türkiye'nin en büyük mobilya fuarı 16. İMOB'da 2,5 milyar dolarlık bir ticaret hacminin oluşmasını beklediklerini vurgulayarak, "MOBSAD olarak tek başımıza 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturduk." ifadelerini kullandı.

MOBSAD'dan yapılan açıklamaya göre, 21 Ocak'ta kapılarını açan 16. Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı'na (İMOB) 11 üyesiyle katılan dernek, 16. İMOB Fuarı'nda Çin, Nijerya ve Amerikalı satın almacılarla başarılı fuar süreci gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, fuarın dünyanın en büyük 2'nci, Türkiye'nin en büyük mobilya fuarı İMOB'da 2,5 milyar dolarlık ticaret hacminin oluşmasını beklediklerini kaydetti.

Gürcan, MOBSAD'ın fuarda tek başına 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturduğunu belirterek, bunun nedenin katma değerli ihracat ürünleri üretmeleri ve doğru pazarları hedeflemeleri olduğunu açıkladı.

MOBSAD Başkanı Gürcan, şunları kaydetti:

"Çin, Nijerya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) pazarları son birkaç yıldır yoğunluk kazandığımız pazarlar oldu. Son 3 yıldır Çin'in Shanghai bölgesinde düzenlenen fuarlara katılarak Türk mobilyasının Çin'e ulaşmasında önemli bir yol haritası çizdik ve Çin pazarında yüzde 100'e yakın bir büyüme kaydettik. Çin'de kişi başına milli gelir sürekli artarken, lüks tüketimde de artış söz konusu. Dünyanın en büyük mobilya ihracatçısına zanaatkâr yönü yüksek mobilyalar gönderiyoruz. 3 ayda ürünlerimizi Çin'e ulaştırıyoruz. Yine Çin'in yeni İpek Yolu projesiyle sadece Çin'e değil, diğer Uzak Doğu'daki ülkelere de ürünlerimizi daha rahat ulaştıracağız. Fuar boyunca üyelerimiz başarılı bir çalışma imzaladılar. Özellikle üye firmalarımızdan birinin sergilediği 450 bin liralık yatak odası ve salon takımıyla birlikte 850 bin lirayı bulan mobilyalar, fuara damgasını vurdu."