ECB, Covid-19 krizinde finansal istikrarın önündeki tehlikelere karşı uyardı

ECB, Covid-19 krizinde finansal istikrarın önündeki tehlikelere karşı uyardı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni tip koronavirüs (Covid-19) sağlık krizi ve bunun ekonomiye etkilerinin Euro Bölgesi'nde finansal sistemin istikrarı için riskler oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

ECB, Euro Bölgesi'ne ilişkin 6 aylık Finansal İstikrar Değerlendirme raporunu yayımladı. Raporda, ekonomik faaliyetlerin 2020'nin ikinci çeyreğinde tüm Euro Bölgesi ülkelerinde keskin bir şekilde daraldığı, salgından en fazla etkilenen ülkelerde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'da (GSYİH) daha keskin bir düşüş görüldüğü belirtilerek, şöyle denildi:

"İlkbaharın sonlarından itibaren salgına yönelik tedbirlerin gevşetilmesi, ekonomik faaliyetlerde bir toparlanma oluşturdu. Bununla birlikte Covid-19 vakalarında son artış ve buna bağlı olarak birçok ülkede kamuda tedbirlerin yeniden uygulanmasıyla Euro Bölgesi'ndeki ekonomik iyileşme beklenenden daha hızlı bir şekilde ivme kaybetti."

"POLİTİKA YAPICILAR, EKONOMİDEKİ DÜZENSİZ TOPARLANMAYA KARŞI HAZIRLIKLI OLMALI"

Covid-19 sağlık krizi ve bunun ekonomiye etkilerinin Euro Bölgesi'nde finansal sistemin istikrarı için riskler oluşturduğu uyarısında bulunulan raporda, politika yapıcıların ekonomideki düzensiz toparlanmaya karşı hazırlıklı olmaları gerektiği kaydedildi.

Covid-19 krizinde hükümetler tarafından sağlanan teşvikler ve yardımların Euro Bölgesi'nde risklerin kısa vadede sınırlandırılması için destek sağladığı belirtilen raporda, bu yardımlara hızlı bir şekilde son verilmesinin şirketler ve hanehalkı üzerinde baskı oluşturabileceği vurgulandı.