Avrupa ekonomisi çareyi kurtarma fonlarında arayacak

Avrupa ekonomisi çareyi kurtarma fonlarında arayacak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Covid-19'un etkileriyle baş edebilmek için 1 trilyon Euro'nun üzerinde bir kurtarma fonu kurulmasını teklif edecek. Burada en dikkati çekici olanı ise Almanya ve Fransa'nın 500 milyar Euro'luk kurtarma fonu kurulması teklifi oldu. AB Komisyonu'nun üzerinde çalıştığı kurtarma programının detayları 27 Mayıs'ta açıklanacak.

Almanya ve Fransa'nın 500 milyar Euro'luk kurtarma fonu teklifi salgından en çok etkilenen İtalya, İspanya gibi ekonomileri ilgilendiriyor. Fonun kredilerden ziyade hibe şeklinde olması öngörülüyor ancak 27 AB ülkesinin de bunda mutabık kalması gerekiyor ve Finlandiya, Hollanda ve İsveç, Danimarka gibi ülkelerin ikna edilmesinin zor olması bekleniyor.

Fonun, Covid-19'un ekonomik sonuçları karşısında ne kadar etkili olacağı da tartışılan konular arasında yer alıyor. Capital Ekonomics Kıdemli Avrupa Ekonomisti Andrew Kenningham, yaptığı değerlendirmede Almanya ve Fransa'nın toplam 500 milyar Euro'luk kurtarma fonu kurulması teklifinin önemli bir adım olduğunu belirterek, "Ancak bu fonun Covid-19'dan en çok etkilenen İtalya gibi ülkelere faydası söz konusu ülkelerin Gayri Safi Yurt içi Hasılası'nın yüzde 2'sinden biraz daha fazla olacak." ifadelerini kullandı.

Kurtarma fonunun detayları üzerinde henüz mutabık kalınmamasına karşın fon için AB'nin 2021-2027 yıllarına yönelik bütçesi 2021-2027 dönemine ilişkin bütçesini içeren Çok Yıllı Mali Çerçevenin kullanılabileceğini aktaran Kenningham, fon kapsamında kaynakların üye ülkelere kredi yerine hibe şeklinde sunulabileceğini ülkelerin ihtiyaçlarına göre aktarılabileceğini dile getirdi. Kenningham, anlaşma sağlanmadan önce kurulması teklif edilen fon üzerinde değişiklikler olabileceğini söyledi.