APEC'ten ekonomik toparlanmaya yoğunlaşma kararı

APEC'ten ekonomik toparlanmaya yoğunlaşma kararı

Asya-Pasifik Ekonomik İş Birliği (APEC) 2021 Üst Düzey Yetkililer Gayriresmi Toplantısı'ndan gelecek yıl ekonomik toparlanmaya yoğunlaşılması kararı çıktı. 

9-11 Aralık günlerinde video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıda, önümüzdeki yıl APEC'nin çalışmalarında ekonomik toparlanmanın hızlandırılmasına yoğunlaşılacağı, bu kapsamda ekonomik ve ticari politikaların hazırlanması gerektiği belirtildi.

Toplantıda, ekonomik canlanmadaki sürdürülebilirliğin güvence altına alınmasının yanı sıra, inovasyon ile dijital ekonominin toparlanma sürecindeki rollerinin güçlendirilmesi gibi konularda harekete geçileceği bildirildi.

APEC dönem başkanlığını yürüten Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern toplantıda yaptığı konuşmada, Covid-19 salgınının bütün dünyayı etkisi aldığı bir dönemde, ilgili tarafların bölgesel iş birliğine katılıp iş birliğini güçlendirmesinin öneminin daha da öne çıktığını söyledi. Ardern, APEC üyelerine paylaşma, beraber inşa etme ve tehditleri birlikte göğüsleme çağrısında bulundu.