Almanya'nın ihracatı eylülde beklentilerin üzerinde arttı

Almanya'nın ihracatı eylülde beklentilerin üzerinde arttı

Ülkede mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat eylülde bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış beklentisine karşın, yüzde 1,5 artarak 111,6 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Almanya'da mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış beklentisine karşın yüzde 1,5 artarak 111,6 milyar Euro oldu. Söz konusu artış, ekonomide resesyon endişelerine karşı bir miktar rahatlama sağladı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, ülkede mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 1,5, ithalat ise yüzde 1,3 arttı.

Piyasalarda ihracatın yüzde 0,4 artacağı öngörülüyordu. Geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 4,6 ve ithalat yüzde 2,3 artış gösterdi.

Destatis verilerine göre, Almanya'da mevsimsellik ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat eylülde 111,6 milyar Euro, ithalat 92,4 milyar Euro oldu. Dış ticaret fazlası ise 19,2 milyar Euro olarak gerçekleşti.

Arındırılmamış rakamlara göre değerlendirildiğinde, eylülde 114,2 milyar Euro'luk ihracat, 93 milyar Euroluk ithalat yapıldı.

Böylece Almanya, arındırılmamış rakamlarla eylülde yaklaşık 21,1 milyar Euro dış ticaret fazlası verdi. Dış ticaret fazlası Eylül 2018'de 18,2 milyar Euro olarak kayıtlara geçmişti.

Almanya'nın eylülde yaptığı ihracatın 68,4 milyar Eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine oldu. Ülkenin ithalatının 53,6 milyar Euro'luk bölümü AB'den geldi.
Eylülde geçen yılın aynı dönemine göre AB ülkelerine yapılan ihracatta yüzde 5,6, bu ülkelerden yapılan ithalatta yüzde 2,1 artış oldu.