AK Parti ve MHP'den YHT zammına tepki

AK Parti ve MHP'den YHT zammına tepki

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları'nın (TCDD) Yüksek Hızlı Tren (YHT) abonmanlık ücretlerine yaptığı zamma AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) de tepki geldi.

AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, "Bu zammı içimize sindirmemiz mümkün değil." derken; MHP'li Metin Nurullah Sazak ise TBMM'ye soru önergesi verdi.

AK Partili Durmuş,şunları söyledi:

"Bu zam mantıklı değil. Bunu doğru görmem mümkün değil. Vatandaşın geçim sıkıntısı çektiği böyle bir dönemde bu içimize sinmez. Bunun geri alınması noktasında partimiz nezdinde elimizden geleni yapacağız. Çünkü bu vatandaşı mağdur eden bir durum. Bu kadar yüksek oranda bir zam olmaz."

MHP Eskişehir Milletvekili Sazak da, YHT abonman fiyatlarına yapılan zam ile ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a soru önergesi yöneltti.

Sazak, "Yapılan bu zamlar acilen gözden geçirilmeli." dedi ve durumun takipçisi olacağını belirtti.

"Bütçesini abonman fiyatlarına göre ayarlayan vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi" gerektiğini vurgulayan MHP'li Sazak, Bakan Turhan'a şu soruları yöneltti:

  • Abonman kartlarına ait indirim oranlarının değişmesi sonucunda yeni fiyatları nedir? 30 günlük abonman fiyatlarına neden yüksek fiyat artışı yapılmıştır? Söz konusu biletlerin indirim oranları neden değiştirilmiştir?
  • Özellikle çalışan ve öğrencilerin tercih ettiği abonman kartlarına ait indirim oranlarının gözden geçilerek fiyatlardaki artışın makul düzeye çekilmesi planlanmakta mıdır?
  • Halk nezdindeki bilgi kirliliğinin giderilmesi için yeni fiyatların şeffaf bir biçimde kamuoyu ile paylaşılması düşünülmekte midir? İnternet ve mobil satış kanallarında uygulanan indirim tutarı ne kadardır? Bu tutarda bir değişiklik yapılmış mıdır? Business vagonlarda çocuk, genç, öğretmen, basın, 60-64 yaş ve 65 yaş üstü gibi indirimler neden kaldırılmıştır?

 Kaynak: Sputnik Türkiye