AB'den 750 milyar Euro'luk kurtarma paketi teklifi

AB'den 750 milyar Euro'luk kurtarma paketi teklifi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ekonomik sonuçlarıyla mücadele için 750 milyar Euro'luk bir kurtarma paketi kurulmasını teklif etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu (AP) olağanüstü Genel Kurul oturumunda yaptığı konuşmada, AB'nin 2021-2027 yıllarındaki bütçesini belirleyecek "Çok Yıllı Mali Çerçeve" taslağı ile Covid-19 ekonomik kurtarma paketini içeren tekliflerini açıkladı.

Salgının Avrupa'da büyük bir ekonomik krize neden olduğunu anlatan von der Leyen, Avrupa ekonomik modelinin ciddi bir sınamadan geçtiğini söyledi.

Von der Leyen, güvenli bir gelecek için hızlı biçimde cesur adımlar atılması gerektiğine işaret ederek, "Komisyon, AB'nin uzun dönem bütçesinin 1,1 trilyon Euro olmasını ve 750 milyar Euro'luk ekonomik kurtarma enstrümanı kurulmasını teklif ediyor." diye konuştu.

Covid-19 tedbirleri doğrultusunda daha önce 540 milyar Euro'luk 3 programın onaylandığını anımsatan von der Leyen, AB'nin salgın önlemlerinin yeni iki paketle birlikte 2,4 trilyon Euro seviyesine ulaştığını vurguladı.

Von der Leyen, kurtarma fonunun AB Komisyonunun yüksek kredi derecesi ile finansal piyasalardan borç alarak kurulacağını ve kaynakların sanayi, sağlık, dijital dönüşüm ve iklim dostu teknolojiler gibi ortak önceliklere aktarılacağını anlattı.