YouTube, çocuk gizliliği ihlali gerekçesiyle 200 milyon dolar ödeyecek

YouTube, çocuk gizliliği ihlali gerekçesiyle 200 milyon dolar ödeyecek
Son zamanlarda çocuklara yönelik gizlilik ihlalleri yaptığı iddialarıyla başı dertte olan YouTube, Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası'nı ihlal ettiği gerekçesiyle 150 ile 200 milyon dolar arasında bir para cezasına çarptırılacak.
 
Politico tarafından bildirildiği üzere cuma günü Federal Ticaret Komisyonu, YouTube aleyhine federal gizlilik suçlamaları için oy kullandı. Wall Street Journal ve Bloomberg, resmi anlaşmanın büyük olasılıkla önümüzdeki hafta halka açıklanacağını söyleyerek raporu doğruladı. Anlaşmanın kesin şartları net değil ancak Google'ın 150 ile 200 milyon dolar arasında para cezası ödeyeceği bildiriliyor.

Suçlamalar, tüketici gruplarının Çocuk Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasasını (COPPA) ihlal ettiği iddia edilen YouTube'daki veri toplama ve hedefleme uygulamalarından kaynaklanıyor. Anlaşmaya ilişkin bazı detaylar, temmuz ayında Washington Post tarafından bildirilmişti ancak bugünkü oylamaya kadar kesinleşmedi.

Oylama ile aynı günde YouTube, daha belirgin içerik filtreleri içeren bir dizi önlem ile birlikte YouTube Kids için internet sitesini aktif hale getirdi ancak sitenin ülkemizde kullanıma henüz açılmadığını ekleyelim. Platform, son haftalarda beklemede olan anlaşmaya cevaben bir dizi politika değişikliği de yaptı.

Değişikliklerden en önemlisi, çocukları hedef aldığı ortaya çıkan şiddet içerikli videolara açık bir yasak getirilmesiydi. YouTube, ayrıca çocukların videolarına yönelik hedeflenmiş reklamları da yasaklayarak videoları üreticiler için daha az kazançlı hâle getirdi.

Kaynak: www.webtekno.com