Wikipedia'nın kurucusundan Türkiye paylaşımı!

Wikipedia'nın kurucusundan Türkiye paylaşımı!

29 Nisan 2017 tarihinden bu yana ülkemizde erişime engelli olan Wikipedia, oldukça uzun bir yargı sürecinin ardından geçen aylarda Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşındı.

Mahkemenin birinci bölümünde Wikimedia Vakfı tarafından yapılan bireysel başvurunun genel kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldü. Dün toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurul'u sevindirici bir karara imza attı.

6'ya karşı 10 oy ile Wikipedia erişim engelinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karara verildi. Böylece erişim engelinin kaldırılacağının müjdesi verilmiş oldu.

WİKİPEDİA KURUCUSU JİMMY WALES'DEN TÜRKİYE PAYLAŞIMI

AYM'nin kararını açıklanmasından kısa süre sonra özgür internet ansiklopedisi Wikipedia'nın kurucularından Jimmy Wales resmi Twitter hesabında bir Türkiye paylaşımı yaptı. İstanbul Boğazı'nda çektiği bir fotoğrafı paylaşan Wales, "Tekrar hoş geldin, Türkiye!" şeklinde bir açıklamaya yer verdi.

WİKİPEDİA NEDEN ERİŞİME ENGELLENDİ?

Özgür internet ansiklopedisi için erişim engeli kararı 29 Nisan 2017'de verildi. Erişim engelinin gerekçesi ise Türkiye'yi çeşitli terör örgütü grupları ile aynı düzlemde gösteren yazıların platformda yer almasıydı.

Kaynak: www.shiftdelete.net