Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışları ne zaman düzenlenecek?

Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışları ne zaman düzenlenecek?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Türkiye genelinde insansız hava aracı (İHA) konusunda farkındalığın artırılması ve çalışmaların yaygınlaştırılması amacıyla Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışları düzenlenecek.

Sabit ve döner kanat kategorilerinde yapılacak yarışma için 3 Şubat-23 Mart'ta "iha.tubitak.gov.tr" adresi üzerinden başvuruda bulunulabilecek. 15-20 Eylül'de Gaziantep'te TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek organizasyon, üniversite öğrencilerine yönelik olacak.

Yarışma kapsamında 8 bin lira İHA geliştirme ve 4 bin lira katılım desteğinin yanı sıra, dereceye girenlere 7 bin 500 ile 30 bin lira arasında ödüller verilecek. Öte yandan birinci olan takım üyeleri Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nde staj imkânı elde edecek.

ALTERNATİF ENERJİLİ ELEKTRİKLİ ARAÇLAR YARIŞACAK

TÜBİTAK, üniversite öğrencilerinin çevresel duyarlılıklarını ön plana çıkararak, yeni teknolojik uygulamalar geliştirmesini sağlamak amacıyla Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları da düzenleyecek.

Söz konusu yarışmaya başvurular 3 Şubat-2 Mart'ta "challenge.tubitak.gov.tr" adresi üzerinden gerçekleştirilecek. Bu yıl 16'ncısı düzenlenecek etkinlik 1-6 Eylül'de TEKNOFEST kapsamında Körfez Yarış Pisti'nde yapılacak.