Teknolojiyi üreten standartları belirler

Teknolojiyi üreten standartları belirler

Çinli teknoloji devi Huawei 3.300'den fazla patent başvurusu ile 5G yarışında dünyaya liderlik ediyor ve bunlardan 1.300'den fazlası hâlihazırda kabul edilmiş durumda. IPlytics isimli kurumun kasım ayındaki sıralamasına göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli 5G lideri Qualcomm ise en iyi patent sahipleri arasına yalnızca 7. sıradan girmeyi başardı.

SEZARIN HAKKI SEZARA

Yüksek teknoloji konusunda "standart belirleme" savaşı veren Amerika'nın asıl amacı Huawei'nin gelişimini ve Çin'in ilerlemesini kontrol altına almak. Bunlar karşın ortaya çıkan gerçeklik ABD'nin senaryosu ile uyuşmuyor.

Çin karşısında teknoloji üretimi konusunda geride kalan Amerikalı şirketler son zamanlarda "Birinci kademe şirketler standart, ikinci kademe şirketler teknoloji, üçüncü kademe şirketler ürün üretiyor." söylemine sarıldı. Oysa ABD hükümetinin yasaklarına rağmen, Huawei ve Çinli akranları, 3. Nesil Ortaklık Projesi ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği gibi uluslararası standartlar inşa eden kurumlarda da giderek daha fazla söz sahibi oluyorlar. Bunun nedeni ise oldukça basit: Standart koymanın temelinde siyasi manipülasyon değil teknoloji üretimi ve rekabet kapasitesi yer almaktadır. Kısacası "Sezar'ın hakkı Sezar'a deyimi" söz konusu teknoloji olunca Çin'in başarıları için de geçerli olmaktadır.

ABD 10 TRİLYONLUK PAZARDAN OLABİLİR

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey siber güvenlik yetkilisi Robert Strayer salı günü yaptığı açıklamada "Standart geliştirme organları çok taraflı hükümet kuruluşları kadar önemli hale geliyor." itirafında bulundu. Bundan dolayı Amerika, Huwaei'nin gelişimini engellemek amacıyla başarısızlığa mahkûm yasalara imza atmaya devam ediyor.

Kısa süre önce Ticaret Bakanlığı 2020 mali yılı için Huawei'yi varlık listesinden çıkaran bir Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nı onayladı. Bunun amacı uluslararası standartlar inşa etmede tek söz sahibi olarak ABD'li şirketleri öne çıkarmaktır.  Washington'ın kararı, ABD şirketlerini zarara uğratan ve muhtemelen telekomünikasyon sektöründeki lider konumlarını kaybetmelerine yol açacak "ürpertici" bir etki yarattı.

ABD, eğer standart oluşturma sürecinde çıkarlarını korumak istiyorsa, kuralları ihlal etmek ve diğer ülkeleri taraf tutmaya zorlamak yerine uluslararası toplumla iş birliği yapmalıdır. ABD bu adımı atmak yerine Huwaei ve diğer Çinli şirketlere dönük paranoyasında ısrar ederse 5G teknolojisinin ortaya çıkardığı tahmini 10 trilyon dolarlık fırsatı kaçıracaktır.

Kaynak: Global Times